ağaç kurduAğaç kurdu bir diğer adıyla tahta kurdu olarak da bilinen kanatlı böcek türü olup tamamen bitkilerle beslenen bir hayvandır. Tahta kurdunun vücut yapısı farklı olup vücudu üzerinde üç çift bacağı var ve baş kısmında bir çift kıskaç şeklinde uzuvları vardır. Ağaç kurdu boy ve yapısı yaşadığı yere göre değişir boyu genelde 2-4 cm kadardır. Tahta kurdunun baş kısmı ve boyun kısmı siyah ve vücudunun kalan bölümü kahverengi şeklindedir. Tahta kurdunun vücut yapısı ve rengi yaşadığı alana bağlı olarak değişir. Bu bakımdan farklı boy ve renklerde olanları vardır.

Tahta kurdu beslenmesinde tamamen bitkiseldir. Tahta kurdu beslenmesinde ağaçların taze aksanlarını ve yeni filizlenmiş dallarını yerler. Tahta kurdu eski tahta eşyaları, parke, kapı, mobilya, sanat eseri gibi eşyaların bulduğu tüm ahşap eşyaları kemirir. Tahta kurdunun kemirdiği bu ahşap ve tahta eşyaların tozları yere dökülür ve ağaç kurdunun kemirdiği ağaç eşyalarda delikler oluşur. Ağaç kurdu bu dehlizde yuvalanır ve bu kısma yumurtasını bırakır. Tahta kurdunun ağız yapısı çok güçlü olup hem sert hem de yumuşak ahşapları delecek özeliklere sahiptir. Ağaç kurdu halk arasında farlı isimler ile bilinir. Tahta kurdunun bilinen ve çok kullanılan isimleri şöyledir: ahşap kurdu, ağaç yiyen, tahta kurdu, ağaç böceği, mobilya kurdu, tahta böceği, mobilya böceği, ağaç haşeresi gibi birçok isim ile bilinir. Ağaç kurdu üremek ve çoğalmak için çift taraflı cinsiyete ihtiyaç duyarlar. Tahta kurdu yumurtlama yöntemi ile çoğalır.

ağaç kurduTahta kurdu ahşapları kemirip oluşturduğu yuvalara bıraktığı yumurtalar belli bir zaman sonra açılır ve yavru kurtçuklar çıkar. Bir tahta kurdu yaklaşık bir defasında 80’ne yakın yumurta yapar. Tahta kurtlarını bu delikler içinde görebilmek hiç de kolay değildir. Çünkü ağaç kurdu yuvasını ahşabın derinliğine yapar. Tahta kurtları geceleri çok aktif olup beslenmesini ve yuva yapmasını gece daha çok yaparlar. Bu bakımdan geceleri hem beslenirler hem de çalışarak yuva yaparlar. Tahta kurdu gece ahşapları kemirirken ses çıkarırlar ve bu sesleri rahatlıkla duyabiliriz. Ağaç kurtları dış ortamda çalı çırpılarda, ağaçlıklarda, bağ – bahçelerde ve otlaklarda bulunurlar ve bu cisimleri kemirerek beslenirler. Ağaç kurtları ayrıca dış ortamlarda da yeşil ağaçların köklerini kemirerek içlerine girip orda yuva yaparlar. Ağaç böcekleri bu şekilde ağaçların kurumasına sebep olurlar. Tahta kurtları sadece evlerin içindeki mobilyalara ve ahşap eşyalara zarar vermekle kalmaz bazen ahşaptan yapılan gemi, sandal, depo ve silo gibi ahşap aksanları da delerek çürümesine neden olur. Tahta kurtları özellikle çiftçilere büyük zararlar verir. Ağaç kurtları hem evlerde hem de bahçelerde insanlara büyük çapta maddi ve manevi zararlar verir. Tahta kurdu ile mücadele ve ağaç kurdu ilaçlama çok zordur. Tahta kurdu yuvasını ulaşılması zor yerlerde yaptığı için ilaçtan kolayca etkilenmez. Tahta kurdu ilaçlaması mutlaka kısa zaman içinde yapılmalı ve belli aralıklarla periyodik olarak yapmalıyız. Ağaç kurdu (mobilya böceği )ilaçlamasını bu böcekleri gördüğünüz anda mutlaka en kısa zamanda yaptırınız. Tahta kurdu ile mücadele için mutlaka ilaç firmalarından yardım almalın ve ilaçlama için bu ilaçlama şirketleri ile çalışın.


AĞAÇ KURDU (AHŞAP KURDU)  İLE ALAKALI SIK SORULAN SORULAR


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir