Akrep

5 Haziran 2012 tarihinde · Zararlı Haşereler kategorisine yazıldı

akrepAkrepler tehlikeli ve zehirli hayvanlar sınıfının bir üyesi olup, eklem bacaklı hayvanlar gurubu içinde incelenirler. Akreplerin vücut yapıları yaşadığı yere ve alana bağlı olarak değişir ve akreplerin yapıları diğer hayvanlardan farklıdır. Bu canlılar karada yaşayan ve dünyanın her kıtasında bulunan canlılardır. Akrep’in vücut yapısı çok dayanıklıdır ve bünyesi de çok sağlamdır. Akrebin vücudunun üst kısmı kitin denen çok sert bir maddeden oluşur. Bu kitinli kabuk ile akrep kendini dış etkenlerden ve tehlikelerden korur.

Çöl ve yabanda araştırma yapan bilim adamları kendilerini akrep ve zararlı hayvanlardan korumak için özel ışın yayan cihazlar kullanırlar. Bu cihazlardan gelen ışın akrebin derisinden geri döner ve mavi ışın yayar böylece akrebin yeri belirlenmiş olur.

akrepAkreplerin vücudu üzerinde 4 çift ayakları bulunur. Akreplerde bunlardan hariç 2 adet, çok güçlü, ayağa benzeyen, uç kısmında kıskaçları olan uzuvları vardır. Ayrıca akreplerin diğer ayaklarının uç kısmında da 1 adet çok ufak kıskaçları bulunur. Akreplerin vücutları bölmeler halindedir. Akrep türüne bağlı olarak vücudu birçok bölmeden oluşur. Akreplerin vücudunun arka kısmında uzun ve sırtı üstüne dönük bir kuyruğu bulunur. Akreplerin kuyruğu bölmeler halinde olup, kuyruğu üzerinde zehirli bir iğnesi bulunur. Akreplerin vücudu baş, gövde ve kuyruk olmak üzere üç kısımdan oluşur ve her kısım üzerinde farklı organlar vardır. Akreplerin başucunda antenleri yoktur ve ağız kısmı çok farklıdır. Akrepler avlarının yerini tespit etmekte ve gelen tehlikeleri algılamada sonar ve radar sistemine benzer çok gelişmiş bir sistem kullanırlar.

Akrepler bu sistem yardımı ile çok uzaktaki hatta kilometrelerce uzaktaki besinin yerini bulur ve kendisine gelen tehlikeleri algılar. Akreplerin bütün ayakları gövdesi üzerindedir. Akrebin kuyruk kısmında kesinlikle ayak veya başka organ yoktur. Akreplerin boyları, yapıları ve renkleri yaşadığı alana bağlı olarak değişir. Akreplerin en belirgin olarak renkleri sarımtırak, kırmızı, siyah, koyu renk, kızıl renkte olurlar. Fakat diğer renklerde olan akrep türleri de mevcuttur. Akrepler değişik boylarda ve genellikle 2-15 cm kadar büyüklükte olurlar. Akreplerin başı önünde bir çift keskin gözü vardır ve akreplerin gözleri çok uzakları seçebilecek kapasiteye sahiptir.

Ayrıca akreplerin üzerinde bunlardan hariç, vücudunun üstünde 4 çift sıralanmış göz bulunmaktadır. Akrepler dünya üzerinde çok eski dönemlerden beri var olan ve dünyanın her yerinde yaşayan canlılardır. Bu canlılar geceleri aktif olup beslenir ve geceleri dolaşırlar.

Gündüzleri ise pasif olarak dinlenir ve taş diplerinde beslenmeden ortamın sakin olmasını beklerler. Akrepler ev ve yaşam dışında akla gelen her yerde bulunur. Akreplere dağlarda, taş diplerinde, bayırda, çayırda, yol kenarlarında, çimenlerde, deniz kumsalında, çöllerde ve daha birçok ortamda rastlamak mümkündür. Akrepler toprak altına, taş ve kayaların altına, ağaç kovuklarına ve daha birçok ortamlara yuva yaparlar ve bu yuvasında, beslenmediği zaman dinlenerek zaman geçirir. Akreplerin en çok göründüğü zamanlar yağmurların yağmaya başladığı ve su taşkınlarının olduğu zamanlardır. Akrepler su altında kalan yuvalarından çıkıp kendine güvenli bir yer arar. Bu sırada akreplere sıkça rastlamak mümkündür. Akrepler yapı olarak sıcaklığa ve soğukluğa karşı çok dayanıklıdırlar. Akrepler çöl sıcaklığında yaşayan türleri olmasına karşın çok soğuklarda yaşayanlarıda vardır. Çölde yaşayan akrepler suyu az tükettiği için bu akreplerin zehri daha çok güçlüdür ve akrepler ısırdıkları canlıyı çok kısa zaman içinde öldürürler. Akrepler 50ºC gibi yüksek sıcaklıkta yaşadıkları gibi -30ºC soğukta da hayatta kalırlar. Akreplerin üzerinde yapılan bir araştırmada, 1 hafta buzlukta kalan ve buz tutan akrepler buzları çözülünce tekrar yaşadığı kanıtlanmıştır.

akrepAkreplerde Üreme ve Çoğalma;
Akrepler üremek için çift taraflı bireye ihtiyaç duyar. Akreplerde çiftleştikten sonra yumurtalar dişi akrebin sırt tarafında özel bir bölmede tutulur ve yumurtadan yavrular çıkıncaya kadar burada tutulurlar. Dişi akrep yavruları hareketlenince belli bir zaman sonra sırt kapağını açıp yaşadığı ortama bırakır. Akrep yavruları, birkaç gün annesinin etrafında dolaşırlar. Daha sonra akrep yavruları kendine güven duyar ve etrafa dağılırlar. Etrafa dağılan her akrep yavrusu hayatta kalmak ve beslenmek için yaşadığı alana yayılır.

Etrafa dağılan akrep yavruları da insanları ve canlıları ısırabilirler fakat ergin akrepler kadar tehlikeli değildirler. Çünkü akrep yavruları az beslendiği için vücudunda atık ve zehir daha az olur. Akrep yavruları toplu halde bulundukları için çok dikkatli olmak gerekir insanlar birkaç akrep yavrusu tarafından aynı anda sokulabilir. Akrep, çok güçlü zehiri olan bir hayvan olduğu ve bünyesi çok güçlü olduğu için insanlar arasında akrep ismi çok itibar görmüş ve akrep ismi farklı alanlarda kullanılmıştır. Yeryüzü yaratıldığından beri insanlar ile akrepler arasında bir ilişki, bir bağ bulunur.

Akrep ismi insanlar arasında farklı alanlarda ve farklı yerlerde kullanılır. Akrepler bu özeliklerinden dolayı sinemalara, çizgi filmlere, burçlara, romanlara ve kitaplara konu olmuş canlılardır. Astroloji ilminde de akrepler yerini çoktan almıştır. Bu canlılar astroloji burçlarından biri olarak bilinen akrep burcuna adını vermiştir. Akrep burcu astroloji ile uğraşan astrologlar tarafından çok eski tarihlerde bulunmuş ve günümüzde bu burçlar hala kullanılmaktadır. Akrep burcu dönenmecinde doğan insanlar akrebin taşıdığı özelikleri kendisi üzerinde var olduğu hissini duyar. Akrep burcu olan insanlar 24 Ekim ile 22 Kasım arasında doğan insanlardır. Bazı insanlar akrebin gücünden çok etkilenmişler ve bu insanlar vücutlarına akrep dövmesi yaptırmışlar.

Akrepler hakkında birçok kitap yazılmıştır ve bu kitaplardan bazıları şunlardır:
Kravatlı akrep kitabı, kızıl akrep kitabı, astroloji kitapları, küçük yıldızınız akrep kitabı, kaplumbağa ile akrep kitabı, akrep kapısı kitabı, akrep ve semender, akrep çocuk, akrep ile yılan kitabı, akrep burcunun el kitabı, akrep yanılgısı kitabı, akrebin şifresi gibi kitaplar, akrep hakkında yazılanlardan bazılarıdır.

akrepAKREP İLE MÜCADELE VE AKREP İLAÇLAMA

Akrep ilaçlamada kullanılan ilaçlar çok etkili olması gerekir ve yoğun kokulu sıvı ilaçlar olmalı. Çünkü akrepler bünyesi güçlü olup çok zor ölen haşerelerdir. Ve aynı alanda birçok akrep ve onlarca akrep yavrusu olabilir. Bu bakımdan akrep ilaçlaması çok zordur ve çok önemlidir. Akrep ilaçlama akrep görüldüğünde hemen yapılmalı. Akrep ilaçlaması için mutlaka ilaçlama firmaları ile çalışın. Dışarıdan alınan tarım ilaçları akrep ilaçlaması için kesinlikle yeterli değildir.

Kullanılan ilaçlar mutlaka ve mutlaka ziraat mühendisi kontrolünde hazırlanan ilaçlar olmalı. Akrep ilaçlamasında kullanılan ilaçlar çok ağır ilaçlar ve yoğun kokulu olduğu için kesinlikle insan tarafından solunmamalı.

Akrep ilaçlaması ve akreple mücadelede yapılması gerekenler şunlardır:

1- Akrep ile mücadelede kullanılan ilaçlar kesinlikle jel ve benzeri ilaçlar olmamalı.

2- Akrep ilaçlamasında kullanılan ilaçlar mutlaka sağlık bakanlığı onaylı ilaçlar olması gerekir.

3- Akrep ile mücadele çok zordur ve akrep ilaçlamasını mutlaka ilaçlama şirketlerine yaptırın.

4- Akrep ilaçlaması için kullanılan ilaçlar mutlaka yoğun sıvı kokulu ilaçlar olmalı.

5- İlaçlama yapılırken tam teçhizat kullanılmalı ve ilaçlar insanlar tarafından kesinlikle solunmamalı.

[nggallery id=3]

 

AKREP İLE İLGİLİ EN ÇOK SORULAN SORULAR?