bitki biti


bitki biti
Bitki Biti Nedir?

Bitki Biti Nasıl Ayırt Edilir?

Bitki biti genellikle yaprak biti ile karıştırılır. Ancak bitki biti yaprak bitinden çok farklıdır. Yaprak biti yeşilimsi renktedir ve bitkilerin özsuyu ile beslenir. Bitki biti saç kepeği gibi çok küçüktür ve ancak çok dikkatli bakıldığında farkedilir. Çoğunlukla beyaz renktedir. Siyah ve gri tonlarda da görülebilir.

 

Bitki Biti Neden Olur ? Nasıl Oluşur?

Bitki bitine neden olan en büyük etken rutubettir. Bitki biti özellikle pamuklu eşyaların uzun süre rutubette kalmasıyla oluşur. Rutubetli alanlar değiştirilse dahi,bitki biti problemi devam eder. Zira bitki biti bütün ortamlarda yaşayabilir.

 

Bitki Biti Nasıl Çoğalır?

Bitki bitleri çok hızlı ürerler. Günde binlerce yumurta bırakırlar. Bitki bitleri çok çabuk erişkinliğe ulaşır ve yumurtadan çıktıktan çok kısa bir süre sonra üremeye başlarlar.

 

Bitki Biti Nasıl Beslenir?

Bitki biti kalıntılarla beslenir. Deri parçacıkları, gözle görülemeyecek kadar küçük döküntüler, haşere dışkıları gibi akla gelebilecek her kalıntıyı tüketebilirler.bitinin besin kaynaklarını yok etmek bu nedenle, imkansızdır.

 

Bitki Biti Nerelerde Bulunur?

Bitki biti, taş, tahta, plastik, cam, pamuklu eşya gibi akla gelebilecek her yerde bulunabilir. Rutubetli ortamda oluşmakla birlikte, rutubetsiz kuru ve temiz bir ortamda da yaşayabilir.

 

Bitki Biti Zarar Verir Mi?

Bitki biti çok hızlı üreyen bir haşere olduğu için kısa sürede bütün evi sarar. Koloniler halinde yaşadıkları için, çok rahatsız edici olurlar.

Bitki Biti Isırır mı?

Bitki biti insanı ısırmaz. Ayrıca bitki biti astım ve bronşit hastaları için büyük sorun teşkil eder. Bitki biti nefes yoluyla akciğerlere taşınabilir. Bu da solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olur. Ayrıca psikolojik kaşınma yaratır.

 

Bitki Biti İle Mücadele

Bitki biti ile mücadele diğer haşerelere kıyasla çok daha zordur. 1 mm den daha küçük canlılar oldukları için ezerek öldürme bitki biti için söz konusu değildir. Temizlik yapılarak da yok edilemezler. Bitki biti, yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklıdır. Sıradan böcek ilaçları bitki biti için hiçbir sonuç vermez. Bitki biti ile mücadelede özel ilaçlar kullanılmalı ve işlem profesyonelce yapılmalıdır.

 

Bitki Biti İlaçlaması

Bitki biti ilaçlaması profesyonellik gerektiren bir işlemdir. Bitki biti sıradan ilaçlarla asla yok edilemez. Bunun için özel ilaçlar hazırlanmalı ve yoğun bir ilaçlama yapılmalıdır. Bitki biti ilaçlaması için bizi 7 gün 24 saat arayabilirsiniz. Ziraat mühendislerimizin özel olarak hazırladığı bitki biti ilacı, sizi bu probleminizden kurtaracaktır. Uygulamanız profesyonelce ve garantili bir şekilde yapılacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir