Böcek İlaçlama

Böcek İlaçlama

Böcek İlaçlama

Yaşadığı alana göre çeşitlilik gösteren haşere ve farelerden kurtulmak, sağlık açısından son derece önemlidir. İnsanlara veya hayvanlara doğrudan zarar vermeyen haşereler, çoğunlukla zararsız sayılmakla birlikte, tüm haşere türleri taşıdıkları bakteri ve mikroplar nedeniyle, ciddi hastalıkların taşıyıcılığını yapar. Bu ölçekte; pire, tahtakurusu gibi kan emiciler kadar; hamam böceği, gümüş böceği gibi gider böcekleri de sağlık açısından ciddi tehlike arz etmektedir. Dolayısıyla, çeşidi fark etmeksizin haşerelere karşı böcek ilaçlama yaptırmak oldukça önemlidir.

Böcek ilaçlaması, kaliteli haşere ilaçları kullanılarak ve uygulama yapılacak alanın şartları baz alınarak; haşere türü ve yoğunluğu kıstasları doğrultusunda yapılmalıdır. Aksi takdirde yapılan haşere ilaçlaması, etkili sonuç vermeyeceği gibi, kullanılan ilaçların niteliğine bağlı olarak, maddi hasarlara ve sağlık sorunlarına neden olabilir. Bununla birlikte, haşere ya da fare üzerinde tersi etkiye neden olabilecek özelliğe sahip böcek ilaçları, zararlı canlılar ile mücadeleyi zorlaştıracaktır. Anlaşılacağı üzere; böcek ilaçlama uygulamaları uzmanlık gerektiren ve dikkatli uygulanması gereken bir işlem olmakla birlikte, sağlık üzerinde etki yarattığından, kullanılan ilaçların zararlı kimyasal içermemesi ve ilaçlama işlemlerinin amatör teknikler ile uygulanmaması son derece önemlidir.

Bahçe, açık arazi, park gibi açık alanlar için yapılabilen böcek ilaçlama; ev, fabrika, iş yeri, okul gibi kapalı alanlar için de yapılabilir. İlaçlama işlemlerinin yapılacağı alana göre belirlenen uygulama yöntemi, doğru ve profesyonel bir şekilde uygulandığı sürece; haşereler ile etkili mücadele mümkün olacağı gibi; yanlış uygulamalar, zararlıları yok etme konusunda başarılı olmayacaktır. Bununla birlikte, ilaçlama yöntemi belirlenirken, ortamda var olan haşerenin türü de büyük önem taşımaktadır. Zira, her böcek ilacı, tüm haşereler üzerinde etki göstermeyeceği gibi, uygulama yöntemleri de haşere türleri üzerinde farklı etkiler yaratır. Dolayısıyla; haşere mücadelesi için haşere türünün tespiti, ilaçlamanın yapılacağı alanın özellikleri ve uygulama yöntemi gibi kıstaslar oldukça mühimdir. Haşere ilaçlaması yapılırken, bu kıstaslara dikkat edilmeli ve uygulama bu çerçevede gerçekleştirilmelidir.

Yaşam alanlarında uygulanan ilaçlama yöntemlerinde başarı sağlamak için ilaçlamaların profesyonel bir şekilde yapılması şarttır. Bu nedenle böcek ilaçlama, amatör bir şekilde yapılmamalıdır. Yanlış uygulamalar, hem insan sağlığına hem de çevreye ciddi zararlar verme tehlikesine sahiptir. Bununla birlikte, yanlış mücadele teknikleri ve kalitesiz böcek ilaçları, zararlılara karşı etki sağlamamakla birlikte, maddi hasarlara da neden olabilmektedir. Bu nedenle fare gibi kemirgen türleri ya da haşereler ile mücadelede profesyonel böcek ilaçlama şirketleri tarafından yardım almak gereklidir. Kaliteli ve insan sağlığına doğrudan ya da dolaylı olarak zararı bulunmayan böcek ilaçları kullanan; haşere ilaçlama teknikleri ve haşerelerle mücadele konusunda eğitimli personellere sahip ilaçlama şirketleri, etkili şekilde profesyonel böcek ilaçlama yapabilmekte ve sağlık açısından hiçbir tehdit oluşturmamaktadır. Bunun yanı sıra, basit yöntemler kullanan ve amatör elemanlara sahip olan firmalar, ciddi tehlike yaratmaktadır.

 Böcek İlaçlama Yöntemleri

Böcek ilaçlama yöntemi belirlenirken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlar;

  • Haşerelerin bulunduğu alanın özellikleri
  • Ortamda bulunan böcek türü,
  • Ortamdaki zararlı canlının yoğunluk durumu
  • Alana elverişli olan ilacı türü

NOT: böceklerden kurtulmak için kullanılacak yöntem çok önemlidir. Yanlış yöntemler ile zararlı canlıları yok etmeye çalışmak, çözüm yaratmayacağı gibi, sağlıksal sorunlara da yol açabilir.

Pire, tahtakurusu, bit gibi parazit sınıfında yer alan ve kan emerek beslenen haşere türleri ile mücadele için en etkili yöntem fumigasyon tekniğidir. Buharlama yöntemi ile genel olarak yapılan uygulamalar, bu haşerelere karşı en etkili çözümü verir. Ancak haşere yoğunluğunun çok fazla olması, yumurtlama döneminden sonra, ek bir haşere ilaçlama yapılmasının şart olmasına neden olabilir. Bunun yanı sıra; bodrum, apartman gibi ortak alanlar da yapılacak lokal uygulamalar, çok hızlı üreyen bu haşerelere karşı kesin çözüm sağlamayabilir. Kan emerek beslenen haşerelerin yanı sıra; akrep, çıyan, kırkayak gibi zehirli ve tehlikeli haşere türleri için de fumigasyon yöntemi sık kullanılmaktadır. Bununla beraber, toz böcek ilaçları da zehirli böcek türlerinden kurtulmak için özellikle açık alanlarda uygulanabilmektedir. Vücutta felç yaratabilecek denli etkiye sahip olan bu haşereler, doğrudan ölümlere neden olabilmekte ve alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilmektedir.

En sık pest kontrol yapılan haşere türü olan gider böcekleri, sıvı ve jel ilaçlar ile yok edilebilmektedir. Yaz aylarında daha sık görülmeye başlayan hamam böceği, gümüşçün, halı böceği gibi giderlerde yaşayan ve yüksek bir üreme ivmesine sahip olan haşerelerden kurtulmak için sıvı böcek ilaçları kullanılabileceği gibi; farklı formdaki ilaçlar da kullanılabilir. Ancak haşerelerin yoğunluğu baz alınarak uygulama yapılması önem taşıdığından, alanın şartlarına göre hareket etmek mühimdir.

Bahçe, park, bina girişi gibi alanlarda, haşere mücadelesi çoğunlukla zararlı canlıların iç mekana girişini engellemek için yapıldığından, takviye ilaçların kullanılması da önem arz eder.

Gerek kapalı gerekse açık alanlarda; tüm haşere ve kemirgen türleri için yapılan ilaçlama uygulamalarında kullanılan ilaçların kalitesi, uygulama tekniği ve ilaç yoğunluğu doğru seçilmelidir. Bu nedenle profesyonel böcek ilaçlama firmaları ile çalışmak ve amatör tekniklerden uzak durmak gerekir.