Böcek İlaçlama Yöntemleri Nelerdir?

Böcek ilaçlama yöntemleri, yıllarca bu işle uğraşan firmaların belli bir birikimi sonucunda oluşmuştur.  Bu firmalar uzun yıllar gerçekleştirdikleri ilaçlamalar sonucunda aynı zamanda teknolojinin de ilerlemesiyle birlikte yeni ve modern yöntemler geliştirmişlerdir.

Her yeni bir icat yeni bir buluşa vesile olarak günümüze kadar gelmiştir. Hatta bu gün bile teknolojinin ilerlemesinden dolayı günden güne yeni cihazlar ve ürünler ortaya çıkmaktadır. İlaçlamada yöntemleri, ilaçlama yapılacak alanlar ve haşereler belirlemektedir.

Böcek İlaçlamada Yöntem Nasıl Belirlenir?

Böceklerin güvenle kontrol altına alınmasındaki zorlu sürece neden olan faktörler, haşere türlerini kendi içinde farklı gruplandırılmasıdır. Bu gruplandırmada temel alınan öge, fiziksel ve kimyasal yapılarıdır. Bu gruplandırma esas olarak böcek ilaçlamada hangi yöntemin kullanılacağına dair yol haritasını çizmektedir. Haşere türleri içinde bir hamamböceğinin ilaçlama yöntemi adına jel ilaçlama olarak verdiğimiz ilaçlama yöntemi ile yapılıyorsa, bir ev faresinin kontrol altına alınma süreci için bir düzeneğe yani adını Fare istasyonu olarak verdiğimiz uygulama yöntemi sayesinde gerçekleştirmekteyiz.

Böcek İlaçlama Yöntemleri Ve Amaçları

Başlıca ilaçlama yöntem ve uygulamalarına geçmeden önce böceklerin insan hayatında çok fazla tehlike taşıdığını ve ölümcül hastalıklara neden olduğunu ve de son yıllarda kene ısırığı ile binlerce kişinin öldüğünü biliyoruz. Bu tür durumlarda şartlar ne olursa olsun, dışarıdan bir profesyonel böcek ilaçlama firmasından destek ve yardım talebinde bulunmalıyız. Aksi halde haşerelerle baş etmek imkânsızdır. Dolayısıyla böcek ilaçlama yaparken öncelikli amacımız sağlığımız olmalıdır.

Başlıca Uygulama Yöntemleri

 • Sıvı İlaçlama
 • Jel ilaçlama
 • Kokulu ilaçlama
 • Kokusuz ilaçlama
 • Fare istasyonları ve düzenekleri

Böceklerin Neden Oldukları Hastalıklar Nelerdir?

Böcekler, hastalıkları yanında getirirler. Böcekler, nemli, puslu, rutubetli, küflü, karanlık ortamları çok severler. Bu yüzden bakteri oluşumuna ve mikropların yayılmasına zemin hazırlamaktadırlar. Böceklerin varlığından en çok etkilenen kişilerin bebekler ve yaşlılar olduğu unutulmamalıdır. Başlıca böceklerin bulaştırdığı hastalıklar;

 • Astım, sıtma, verem,
 • Humma, dizanteri, kolera,
 • Lyme hastalığı, Akdeniz ateşi hastalığı,
 • Kırım Kongo kanamalı ateşi,
 • Gıda zehirlenmeleri,
 • Cilt hastalıkları ve alerjik reaksiyonlar olarak tanımlayabiliriz.

Böcek ilaçlama yöntemleri sayesinde yaşam alanlarınızı temiz bir havaya ve mikroplardan arındırarak tertemiz bir alana çevirebileceksiniz. Özellikle çocuklarınız ve yaşlılarınız evlerinde huzur içinde yaşayacaklardır. İlaçlama yapmak sizi hastalıklardan ve mikroplardan korur. Temiz ve sağlıklı bir hayat için mutlaka ilaçlama yapmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir