çekirgeÇekirge düz kanatlılar takımından olup zıplayarak yol alan canlılardır. Çekirgeler özellikle sıcak çöllere yakın bölgelerde tarla, bağ, bahçe, çayır, çimen ve su kenarlarında görülürler. Çekirgenin yaşadığı bölgeler Akdeniz çevresindeki bölgeler, Asya ve Afrika çöllerine yakın bölgeler, Kuzey Amerika ve Arjantin in orta kesimleri Türkiye de Güney Anadolu ve Trakya bölgelerinde sıcak havalarda sıklıkla görülür. Çekirge vücudu 3 bölgeden oluşur ve her bölmede bir çift bacak bulunur. Üç çift bacağın ilk iki çiftini yürümede kullanan çekirgenin diğer ayakları oldukça uzun ve çok güçlüdür. Çekirge bu bacaklarını sıçrama da kullanır. Çekirge bacaklarıyla uzun mesafe sıçrayabilmektedir. Çekirgenin iki çift kanatları vardır. Çekirgenin üst kanatları dar olup alt kanatlarını uçmak için kullanır. Çekirgenin karın kısmının yanında nefes delikleri ve zardan oluşmuş bir çift işitme organı vardır. Çekirgenin ömrü yaklaşık dört ay kadardır. Çekirgenin boyu türüne göre değişip 2 cm den 20 cm kadar olanları vardır. Özellikle göçmen olan çekirge türleri minimum 5 cm dir.

çekirgeÇekirgenin ağız parçası çok kesici olup güçlü çiğneme özelliğine sahiptir. Çekirgenin başının yanında bir çift gözü olmakla beraber alınlarında üç tane göz vardır, bu gözler diğer gözlere oranla daha küçük ve basit bir görünümdedir. Çekirgenin bir çift anteni olup bu antenlerin üzeri koku almaya ve dokunmaya duyarlı tüylerle kaplanmıştır. Dişi çekirgenin karın bölgesinde yumurtlama borusu bulunur. Erkek çekirgenin karın ucunda ise ses çıkarma organı vardır. Erkek çekirgeler dişi çekirgeleri ses çıkartarak yanlarına çağırıp iletişimi bu şekilde kurar.

Çekirgeler otçul beslenen canlılardır. Çekirgeler her türlü bitki ve ekini kemirerek büyük maddi kayıplara neden olmaktadır. Çekirgeler yalnız yaşamayıp toplu şekilde yaşarlar. Çekirgeler göç zamanlarında topluca göçlerini gerçekleştirirler. Çekirge göçünde gökyüzünü siyah bulut kaplamış gibi görüntü oluştururlar. Bu çekirgelerin istila edeceği alanı düşünürsek ne büyük zararlar verebileceğini az da olsa tahmin edebiliriz. Çekirge sürüsü kıtlığa sebebiyet verebilecek çokluktadır. Çekirgeler istila ettiği tarlayı ya da bağ ve bahçeyi çok kısa sürede yok edebilir. Çekirgeler ekin alanlarına yumurtalarını kümeler haline bırakır . Çekirgelerin bıraktığı yumurtalar, ilkbahar yağmurlarının yağmasının ardından açılıp kanatsız çekirge yavruları olarak dünyaya gelir. Bu çekirge yavruları bulunduğu ortamdaki ekinlere saldırıp bu ekinleri talan edip yerler. Çekirge yavruları bu alanlarda kanatları oluşup gelişimini tamamladıktan sonra toplu halde göç eder.
Çekirgelerin rengi yaşadığı alana, iklime ve türüne göre farklıdır. Çekirgenin vücudunun rengi yaşadığı ortamın rengiyle uyumludur. Bu şekilde çekirge kendini kamufle edip gelecek zararlardan korunur.
Çekirge özellikle tarımla uğraşan çiftçilere büyük sıkıntı yaşatmaktadır. Çekirge ilaçlaması yasal firmalar tarafından yapılmalı. Çekirge ve her türlü haşere ilaçlamasında bireysel mücadele yeterli olmayacaktır. Kesin çözüm alabilmek için mutlaka profesyonel, tecrübeli ve güvenilir yasal ilaçlama firmaları tarafından yapılmalı.

ÇEKİRGE HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR

  • [nggallery id=5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir