deri böceğiDeri böceği adından anlaşıldığı gibi deri ve benzeri maddelerle beslendiği için bu ismi almıştır. Deri böcekleri farklı boy ve yapılarda olup bulunduğu yere göre isim alırlar.
Bunlardan bir tanesi de evlerde ve depolarda deri yiyerek beslenen böcek türüdür. Diğer türü ise insanlarda uyuz hastalığına neden olan deri böceği türüdür.

Şimdi evlerde ve depolarda deri ve benzeri eşyaları yiyerek beslenen türü hakkında genel bilgi edinelim:

Deri böceklerinin boyları ve yapıları yaşadıkları ortamlara ve iklimlere göre değişim gösterir. Deri böceğinin rengi sarımsı, kahverengili, kızıl, siyah ve beneklidir. Deri böceğinin vücudu türüne bağlı olarak farklı tüylerle kaplıdır. Deri böceklerinin yumurta verimi türüne bağlı olarak değişir. Deri böcekleri genel olarak yılda minimum 6 maksimum 10 kez yumurta bırakırlar ve deri böceğinin ömrü en fazla 1 yıl kadardır. Deri böceğinin bu türüne baktığımızda diğer böcek türlerinden rahatlıkla ayırt edebiliriz. Deri yiyerek beslenen bu böcek türü sanki üzerinde kumaş varmış gibi tüylü ve bazı türleri de beneklidir. Deri böceği kanatlı böcektir. Deri böceğinin toplam 6 ayağı var. Deri böceği soğuk havaları sevmez genellikle sıcak havalarda yaşamayı tercih ederler. Deri böceği kışın ve soğuk havalarda pasif olarak ağaç kovuklarında toprak altlarında ve sıcak buldukları ortamlarda bulunurlar. Sıcak havalarda bu böcekler gizlendikleri yerden çıkarlar ve besin bulunan alanlara doğru yönelirler.
Evlerimize ve eşyalarımıza bulaşan deri böceği ve türleri evlerde deriden, hayvansal ürünlerden, hayvan yününden ve kılından oluşan her türlü mobilya emtia ve eşyaları kemirerek yerler. Deri böcekleri yumurta bıraktıksan sonra 1,5 – 2 hafta sonra larvalaşırlar.
Deri böcekleri beslenme açısından hayvansal ürünler ile beslenirler. Deri böcekleri deri, yün, hayvansal ürünler, kıl, peynir, et ve et ürünleri gibi maddeleri yerler. Deri böceğinin ağız yapıları çok sağlamdır. Deri böceği ağaç, ağaç ürünleri ve yumuşak olan madenleri (kurşun dahi) delebilecek kadar sağlam ağız yapısına sahiptir. Deri böceğinin insana en çok zarar veren deri böceği türü olan insanda uyuza neden olan (Dermestes Maculatus) insanlara ciddi zararlar verir. Bu tür deri böcekleri insan vücudunda uyuz hastalığını oluşturur. Bu böceğinin genel özelikleri de şöyledir. Böcek ilaçlama konusunda uzman firmamız yıllardır halkın sağlığını korumaktadır. Bu bakımdan şirketimiz 1993 yılından beri halkımızla iç içe ve dimdik ayaktadır.

UYUZ BÖCEĞİ (DERİ BÖCEĞİ)
deri böceğiİnsanlarda uyuza neden olan bir deri böceği türüdür. Deri böceği türleri arasında insana en çok zarar veren türlerin başında dermestidae türü olan yani insanlarda ve hayvanlarda uyuza neden olan parazittir. Uyuz böcekleri yaklaşık olarak 2 mm kadardır. İnsan ve hayvan üzerine yerleşen bu böcekler derinin içine girerek burada lezyonlu bölgeler oluşturur. Deri böcekleri deri altında delikler açarak ilerlerler ve deri altında çok sayıda çoğalırlar. Uyuz böceği bu kısımda insanın kanını emerek beslenir.
Uyuz böceği deri altında sürekli hareket ettiği için çok kaşınır ve deride kaşıntı yapar.
Uyuz böceği deri altına bıraktıkları yumurtalar yaklaşık 2 hafta içinde olgunlaşır ve açılır. İnsanlarda bu parazitin belirtileri ilk olarak hassas olan yerlerde ortaya çıkar insanlarda ilk olarak koltuk altında, kasık arasında ve parmak aralarında belirir.
Deri böceği (uyuz böceği) genellikle pis ortamlardan ortaya çıkar ve kalabalık kesimlerde daha çok yayılır. Uyuz en çok sinema, okul, hastane, kahvehane ve toplu yaşam alanlarından insana bulaşır. Deri böceğinin bulaştığı kişi mutlaka doktor kontrolünden geçmesi gerekir ve doktor tavsiyeli ilaçlar kullanması gerekir.
Deri böceği ve türleri ile mücadelede mutlaka ilaçlama şirketleri ile çalışın. Deri böceğinin bulunduğu mekanlar mutlaka ziraat mühendisi kontrolünde hazırlanan ilaçlar ile yapılmalıdır.

UYUZ ESNASINDA YAPILMASI GEREKENLER
1- Hastalık esnasında mutlaka teşhis için doktora başvurulmalı.
2- Kesinlikle yanlış bir müdahalede edilmemeli.
3- Doktorun verdiği ilaçlar mutlaka kullanılmalı.
4- Doktor tavsiyeli ilaçlar ile vücut ilaçlanmalı ve yanlış bilgiler ile müdahale edilmemeli
5- Doktor verdiği ilaçlar kesinlikle belirtilen şekillerde kullanılmalı.
6- Evlerdeki kullanılan eşyalar ve giyilen elbiseler sıcak suda kaynatılmalı.
7- Uyuz böceğinin bulaştığı alanlar ilaçlama şirketleri tarafından ilaçlanmalı.
8- Kullanılan ilaçlar ziraat mühendisi kontrolünde hazırlanmalı
9- Kontrol ve önlem açısından ortamdaki her kes için aynı uygulama yapılmalı.
10- Uyuz böceğinin bulaşma yeri bulunup mutlaka ilaçlama şirketleri tarafından ilaçlatılmalı.
11- Uyuz böceği yaşam alanı olarak pis ortamları daha çok tercih ederler. Bu bakımdan yaşam alanımızı ve yaşadığımız çevreyi temiz tutalım ve pis alanlardan uzak duralım.
12- Uyuz hastalığı insanlarda ilkbahar ve sonbahar aylarında daha çok görülür.

UYUZ BÖCEĞİNİN İNSANA BULAŞMA YOLLARI
Uyuz olmuş kişilerle aynı ortamı paylaşmakla
Uyuz olmuş kişilerin şahsi eşyalarını kullanmakla
Pis ortamlarda bulunmakla
Uyuzun bulunduğu toplu yaşam alanını paylaşmakla
Uyuz olan kişiler ile yakın temas kurmakla
Uyuz böceğinin bulunduğu yerde bulunmakla

DERİ BÖCEĞİ İLAÇLAMA VE DERİ BÖCEĞİ İLACI
Deri böceği ve türleri ile mücadele için mutlaka ilaçlama firmaları ile çalışın. İnsanların eşyalarına zarar veren ve deri ile hayvansal ürünleri yiyerek beslenen türleri için tek çözüm ilaçlama firmasıdır. Bu tip yerlerin periyodik olarak ilaçlama şirketleri tarafından ilaçlanması gerekir. Bu böcekler için mutlaka yoğun kokulu sıvı ilaçlar kullanılmalıdır. İnsanlarda uyuz hastalığına neden olan deri böceği türü (uyuz böceği) ile mücadelede hem doktorlardan yardım alın hem de mutlak suretle ilaçlama şirketinden yardım alın. Bu haşere ile ferdi mücadele hiçbir zaman için kesin sonuç vermez.

DERİ BÖCEĞİ İLE ALAKALI SIK SORULAN SORULAR


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir