Ev ve çatı faresi, lağım faresinden daha küçük ve ince yapılıdır. Bu tür, siyah ve kahverengi renkte, uzun kuyruklu, boyları 40 cm’ye kadar varan, büyük kulaklı ve gözlü canlı çeşididir.
Tırnakları sayesinde çok iyi bir tırmanıcıdır. Bu nedenle yaşam alanları içinde istediği alana kolaylıkla girip, çıkabilir. Ev ve çatı faresi duvarlardaki boşluklardan, ağaçlardan ve saçaklardan yaşam alanları içine sızar. Özellikle yaz aylarında ev, iş yeri vb. alanların kapılara ve pencerelere yakın girişlerindeki ağaçlar düzenli olarak budanmalıdır.
Ev ve çatı faresi, hem etçil hem de otçuldur. Genellikle tahıl, meyve, yemiş ve sebze tüketir. Aynı zamanda girdiği alan içinde ölü ve canlı böceklerle de beslenir. Olağanüstü bir şekilde üreyen bu canlı senede 4 ve 6 defa doğum yapar. Her doğumda ise 6, 8 yavru dünyaya getirir. Ortalama olarak bir yıl içinde 40 adet ev ve çatı faresi doğurabilir. Keskin ve güçlü dişlere sahip olduğundan girdiği alanlar içinde maddi ve manevi birçok olumsuzluğa neden olur. Yaşadığı alanlar neticesinde vücudunda birçok virüs ve bakteri barındırır. Yaşam alanlarına girdiğinde ise bu mikropları, salya ve dışkı yoluyla açıkta bırakılan yiyeceklerin üzerine konaklayarak bulaştırır. İnsanlarla teması sonucunda birçok kalıcı, bulaşıcı ve hatta ölümcül sonuçlara yol açabilir.
Sibel ilaçlama firması Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı belge ve ruhsatların tümüne sahiptir.  Uzman ilaçlama ekibinin şikayetçi olunan alana gelip, farenin ilaca karşı olan direncini ve alanın büyüklüğünü kontrol etmesinin ardından ev ve çatı faresi ilaçlama uygulamasına geçilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir