Fare Çeşitleri İnsanların sağlığına ve yaşam alanlarına zarar veren farelerin birçok çeşidi bulunmaktadır. Firmamız tüm fare çeşitlerini güvenilir yöntemlerle ilaçlamaktadır. Yaşam alanlarına ve besin kaynaklarına göre farelerin zararları farklılık göstermektedir. Firmamız Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlarla fare ile mücadele etmektedir.

En Bilinen Türleri 

Çatı Faresi

Evlerin çatı katlarında ve bodrumlarda yaşamaktadırlar. Tahta ve ahşapları yiyen bu fare çeşidi insanlara maddi olarak zarar vermektedir. Eski evlerde ve yapılarda oldukça sık olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tarla Faresi

İsminden de anlaşılacağı gibi tarlalarda yaşayan bir fare çeşididir. Çiftçilerin en büyük düşmanıdır. Toprak altlarında gezinerek, ekinlere su girmesine engel olmaktadır. Aynı zamanda tarlalardaki ekinleri yemekte ve hasatların verimini düşürmektedir. Özellikle köylük bölgelerde tarla faresinden korunmak için periyodik olarak fare ilaçlama uygulaması yapılmalıdır.

Pamuk Faresi

Pamuk, iplik gibi ürünleri yiyerek beslenmektedir.  Evlerin içerisinde dolap diplerinde saklanmakta, kıyafetleri kemirmektedir. Besin aramak için evlerimizin içine giren bu fare çeşidi halı, kilim gibi eşyalarımızı iş görmeyecek hale getirmektedir.

Ev Faresi 

Halk arasında fındık faresi adı ile de bilinmektedir. Evlerde en çok bulunan ve en küçük boyuta sahip olan fare çeşididir. Geceleri aktif olmakta, yuvalarını evlerimizin içine kurmaktadırlar. Evlerimizde bulunan hayvansal ve bitkisel gıdaların tümü ile beslenebilmektedirler. Yiyeceklerimize musallat olan fareler, besinlerimiz aracılığı ile bize hastalık bulaştırmaktadırlar.

Orman Faresi 

Adından da anlaşılabileceği gibi yuvaları ormanlar ve yeşillik alanlardır. Ormanlarda bulunan yeşil alanları tahrip etmekte, milli servetimize zarar vermektedir. Ormanların ve ağaçların faydaları saymakla bitmez. Bu fareler ile mücadele edilmezse ormanlarımız tahrip olacaklardır.

Lağım Faresi 

Fare çeşitlerinin en tehlikeli olanıdır. Kanalizasyon borularında ve lağım kanalları gibi bakteri ve mikrop yuvalarında yaşamaktadırlar. Evlerimize getirdikleri bakteriler yüzünden birçok insan hastalanmakta, hatta ölümcül hastalıklara yakalanmaktadır. Bu kemirgen türünün zararı saymakla bitmez. Özellikle aç kaldıkları zaman aşırı derecede tehlikeli olabilmektedirler. İnsanların kulağını, burnunu yiyebilmektedirler. Sivri dişleri ile kemirerek insanların uzuvlarını koparmaktadırlar.

Maddi yönden birçok zararı bulunan bu kemirgenlerin yaşam alanlarımızda bulunması, sağlık açısından da tehlike oluşturmaktadır. Birçok ölümcül hastalığa sebep olmaktadır. Firmamızın açık alanlarda ve kapalı mekanlarda gerçekleştirdiği fare ilaçlama işlemleri sayesinde bu kemirgenlerin verdiği zararlardan korunmanız mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir