Teknoloji giderek inanılmazı başarıyor. Çevrenize dönüp baktığınızda artık akıllı cihazların bolluğundan bahsetmek mümkündür. Teknoloji her alanda yenilikler sağlamaktadır. Bu alanlardan biri de insanların yaşam alanlarına zarar veren, istila eden haşereler için geliştirilmiştir. Haşereler içinde kemirgen sınıfını oluşturan farelere karşı geliştirilen Fare savar acaba gerçekten işe yarıyor mu? Ya da bu cihazın bu gün genel özelliklerine hep birlikte bakalım.

Fare savar nedir? Elektronik bir cihazdır. Elektrikle çalışmaktadır. İçinde ultrasonik ses dalgaları ve iyon bulunmaktadır. Fare savarın işlevi ve genel mantığı şudur; Fişini prize taktığınızda 220 volt elektrikle, ortalama 500 metrekarelik bir alanda ultrasonik ses dalgaları yayar. Peki, Ultrasonik ses dalgası nedir? Ultrasonik ses; farelere acı veren, rahatsızlık ve huzursuzluk veren ses dalgalarıdır. Tüm ses dalgaları aynı frekans üzerinde alana yayılır. Bir diğer özellik ise iyon; İyonizer ise farenin yaşadığı alana yani en çok yuvasında huzursuzluk yaratır. Ultrasonik cihazların etkisi yüksek olarak tabir edilmektedir. Hedef odaklı çalışmaktadır. Yani her hangi diğer bir canlı türüne zarar vermemektedir.

Ultrasonik cihaz, yani fare kovucu cihaz, sprey, losyon, krem, tablet, zirai bir ilaç olmaksızın, farelerin kıyıda köşede ölülerinin olmadığı bir alanın oluşması için zemin hazırlamaktadır. Elektrikle çalıştığı için çoğu kişinin merak ettiği nokta elektrik faturasına yansımasıdır. Ancak fare savar üreticileri bu konuda garanti vermektedir.

Ev, iş yeri, fabrika, mutfak ve bahçe alanlarında kullanılabilen fare savar ilerleyen zamanda kullanıcılarının memnuniyetine göre şekillenecektir.  Bunu dışında fare istasyonu adı verilen içinde farelerin hoşuna giden aromalarla süslenmiş zehir bulunmaktadır. Fare bu kokuya dayanamayarak zehirle temas eder. Susuzluk hissi yaratan zehir farenin su aramasına olanak tanır. Dışarıda su aramaya çıkan fare suyu içtikten sonra 10 saniye içinde ölür.

Farelerin güvenle kontrol altına alınması için uygulanan 2 farklı yöntemden bahsettik. Biri Fare savar, bir diğeri, Fare İstasyonu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir