Ev faresi olarak ta bilinen Fındık faresi, memeli hayvanlar gurubunda yer alan kemirgen bir canlı türüdür. Fındık faresi türleri arasında en küçük yapıya sahip olan fare çeşididir. Bu canlılar güçlü diş, ağız ve tırnaklara sahiptir. Fareler güçlü tırnakları sayesinde istediklere yere tırmanabilir, keskin dişleri ile mobilya, tahta ve mermer gibi en sert cisimleri bile rahatlıkla kemirebilirler. Fındık fareleri insanların yaşam alanı olan tüm mekanlarda yaşayabilirler. Bu kemirgenler insanların yediği besinlerin hepsini rahatlıkla tüketebilecek sindirime sahiptirler….

Fındık farelerinin insanlara birçok zararı dokunabilir. Örneğin; fareler aç kaldığı zamanlarda insanlara saldırabilirler. Besin kaynaklarınıza siz farkında olmadan salya ve dışkı bırakabilirler. Bu salya ve dışkıların taşıdığı mikroplar nedeniyle kuduz, tifüs, verem, humma ve veba gibi hastalıklar insanlara geçebilir. Fare ısırması son derece tehlike arz etmektedir. Farenin ısırdığı bölgede acı hissedilmez çünkü farelerin tükürüklerinde narkoz etkisi yaratan bir salgı bulunur, insana bulaşan bu salgı tende acı hissi uyandırmaz.

Fındık faresi, genetik yapıları sayesinde çok iyi derecede koku alma yeteneğine sahiptir. Ortamda var olan gıdaların kokusunu çok uzak bir mesafeden bile alarak rahatlıkla gıdaların yerini bulabilirler. Bu canlı türü yavrulayarak ürer. Yılda 6-7 kez çiftleşen fareler her seferde 10-11 adet yavrulama yaparlar. Fındık farelerin vücut yapıları elastik bir yapıya sahip olup istedikleri yerlere rahatlıkla sığabilir ve yaşam alanlarınıza ulaşabilirler. Fındık faresi türünün en küçüğü olduğu için kendinden bile küçük alanlardan çok rahat bir şekilde geçiş sağlayabilir. Yaz kış her mevsim fındık faresi görmek mümkündür.

Farelere doğru ilaçlama yöntemi uygulanmadığı zaman fındık faresiyle başa çıkmak mümkün değildir. Bireysel olarak uygulanan fare kapanı, fare zehri gibi teknikler sonuç vermez ve boşa zaman kaybedilmiş olunur. Profesyonel olarak çalışan fare ilaçlama firmaları tarafından yardım almak oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir