gümüş böceğiGümüş böceği, omurgasız hayvanlar gurubundan olup gümüş renginde ve gösterişli bir parlaklıktadır. Gümüş böceği kanatsız bir haşeredir. Gümüş böceğinin vücudu baş kısmından kuyruk bölümüne doğru incelir. Gümüş böceğinin görüntüsü ince bir üçgen şeklindedir.
Gümüş böceğinin derisi merdiven basamakları gibi katmanlar halinde sıralanmıştır. Gümüş böceklerinin toplam 4 çift ayakları vardır ve bunlar sayesinde çok yüksek yerlere tırmanırlar, gümüş böceğinin kuyruk kısmında 3 adet ince ipliksi çıkıntılar vardır.

Gümüş böceği boyu ve yapısı yaşadığı alana ve beslenmesine bağlı olarak değişir. Genel olarak gümüş böceğinin boyu 1 – 4 cm kadardır. Gümüş böceği vücudunun yerle temas eden bölümünde tüyler bulunur. Gümüş böceğinin vücudu uzun ve incedir. Gümüş böceğinin baş kısmında bir çift oldukça uzun antenleri vardır. Bu antenlerle diğer türleri ile iletişim kurar ve besinlerinin yerini bu şekilde bulur.

gümüş böceğiGümüş böcekleri yumurta ile çoğalır. Dişi gümüş böceği her seferde 110 kadar yumurta bırakır. Görüldüğü gibi gümüş böceği çok sayıda üreyip hızlı bir şekilde yayılır. Gümüş böcekleri yumurtalarını evlerdeki duvar çatlaklarına, duvar diplerine, zemindeki parkelere, kapı altındaki boşluklara, duvar yarıklarına bırakır. Gümüş böcekleri yumurtadan çıktığı zaman rengi gümüş olmayıp beyaz renktedir. Gümüş böceği daha sonra kendi rengi olan gri rengi alır. Ortalama gümüş böceğinin ömrü 1 yıldır. Gümüş böceği halk arasında gümüşcün olarak da bilinir.
Gümüş böcekleri evlerimizde yaşam alanı olarak nem ve sıcak alan bölgeleri seçer. Gümüş böceği mutfak, mutfak dolapları, banyo, banyo dolapları, su borusu etrafında, lavabo etrafında, çatı katlarında, duvar diplerinde, kapı boşluklarının altında, parke aralarında, süpürgeliklerin altında, ekmek fırınlarında, börek salonlarında, lokantalarda yuvalanıp yüzlerce ürer ve çoğalır. Gümüş böceği haşeresi evdeki kağıt havlu, kitap, defter, gazete ve her türlü kağıt türü maddeleri kıyafet,  kumaş, gıda, naylon, pamuk, yün, un ve nişasta gibi maddeler ile beslenip insanların besinlerine de zarar verir. Gümüş böceği aynı zamanda besinlerin üzerinde dolaşıp bu besinlerin üzerine salya ve dışkılarını bırakıp mikrop ta bulaştırır. Gümüş böceği kumaş fabrikalarında ve depolarında, kağıt fabrikalarında bu gibi yerlerde de görülüp fazlasıyla sıkıntı verir. Gümüş böceği ile bireysel mücadelede şimdiye kadar kesin çözüme ulaşılamamıştır. Gümüş böceği çok sayıda çoğalıp hızlı bir şekilde ürediğinden kısa zaman içinde tüm evi istila eder. Bu nedenle en kısa zamanda önlem alınmalı. Gümüşçün ile mücadelede mutlaka yasal, tecrübeli, profesyonel böcek ilaçlama firmalarından yardım alın. Tüm haşere türleri ile ilgili bilgi, soru ve yardım için bizleri arayabilirsiniz.

GÜMÜŞ BÖCEĞİ İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir