Güve ilaçlama

6 Haziran 2012 tarihinde · Zararlı Haşereler kategorisine yazıldı

güve ilaçlama

 

 

 

 

Güveler, yaşadıkları alan ve beslenme şekilleri doğrultusunda farklı türlere ayrıldıkları gibi, farklı şekilde zarar vermektedir. Tahıl, buğday, kumaş güvesi gibi türleri bulunan bu canlılar, görünüş itibari ile kelebekleri andırır. Ancak çoğunlukla renksiz kanatlara sahip olan güve, kelebeklerin aksine, zarar veren canlılardır. Bu nedenle güvelerin görüldüğü alanlarda güve ilaçlama yaptırmak gereklidir. Tahıllara ya da kıyafetlere zarar verebilen güveler, tarlalarda ve tekstil alanlarında büyük hasarlar yaratabilmektedir. Dolayısıyla maddi zararların önüne geçebilmek için güve ilaçlaması yaptırmak büyük önem teşkil etmektedir.

Güve Hangi Alanlarda Görülür

Güve kapalı ve açık her alanda görülebilir. Mısır ve tahıl üretimi yapan tarlalarda özellikle sıcak havalarda çok sık görülen bu canlılar, besin depo alanları ve kilerler ile mutfaklarda tahıl ürünlerinin bulunduğu alanlarda da sıklıkla görülmektedir. Bunun yanı sıra, tekstil üzerine faaliyet gösteren iş yerleri ile kıyafet dolaplarında ve mağazalarında da bu haşereler büyük sorunlar yaratabilmektedir. Güve ilaçlama yaptırmak bu nedenle maddi zararların önüne geçmektedir.

Güve İnsanlara Zarar Verir mi?

Güve insanları ısırmadığı gibi, bakteri ya da virüs taşıyıcılığı anlamında da çok aktif bir haşere değildir. Bu nedenle insanlara doğrudan zarar vermeyen güveler, besin maddelerine zarar vererek, sindirim yolu sorunlarına yol açabilmektedir. Bunun dışında ise maddi zararlara yol açan bu haşereler, ciddi boyutta tahribat yaratabilmektedir.

Güve ile Mücadele

Güve ile mücadele için sıvı böcek ilaçları kullanılmaktadır. Farklı ilaçlama yöntemleri ile yapılabilen güve ilaçlama, açık ve kapalı alanlara göre farklı yöntemler ile yapılmalıdır. Açık alanlarda buharlama tekniği kullanılması şart olduğu gibi, kapalı alanlarda püskürtme tekniği kullanılabilmektedir. Güveden kurtulmak için, bu haşere üzerinde etkili olan böcek ilaçları kullanılması gerektiği gibi, katı ya da jel haşere ilacı ile güveden kurtulmak mümkün değildir. Bu nedenle sıvı güve ilaçları ile uygulama yapılmalı ve haşere yoğunluğu doğrultusunda ilaç dozu ayarlanmalıdır.

Güve ilaçlama konusunda uzman olan ve yıllardır garantili şekilde hizmet veren Sibel İlaçlama, bu haşerelerden kurtulmanız için en etkili çözüm yollarını bulmakta ve sağlıksal ve maddi açıdan hiçbir zarar görmemenizi sağlayarak güve ilaçlama yapmaktadır.