İLAÇLAMA

ilaclamaHaşere ilaçlama firmaları hamam böceği, güve, tahtakurusu, kalorifer böceği gibi evlerde sıkça karşılaştığımız haşerelere karşı en etkili mücadele yöntemlerini uygulamaktadır. Aynı zamanda halk sağlığı açısından fırın, pastane gibi gıda üretimi yapan veya hizmeti veren yerlerde yasal olarak profesyonel haşere ilaçlama firmaları tarafından düzenli olarak ilaçlanmaktadır. Haşere ilaçlama işi insan ve çevre sağlığı açısından ciddi bir sorumluluktur. Bu nedenle piyasada bulunan zirai ilaçlarla yapılan bilinçsiz uygulamalar sağlık açısından olumsuz etkilere neden olabilir. Haşere ilaçlama işlemi her haşere türüne ve de bulunduğu ortama göre farklı ilaçlar ve de yöntemler kullanılarak uygulanmalıdır. Aksi takdirde ilaçlama işlemi etkili sonuç vermez. İlacın tesiri etkili olmadığı takdirde ise haşerenin ilaca karşı direnç kazanmasına ve daha da güçlü bir nesil üretmesine neden olabilir. Bu olumsuz sonucun yanı sıra size zaman ve maddi kayba neden olacaktır. Aynı işlemi sürekli tekrarlamak ve bu zararlı kimyasalları aynı ortama uygulamak sizin ve çevrenizin sağlığını da olumsuz yönde etkileyebilir. Bütün bu sonuçlara maruz kalmamak için de böcek görülen ortamı bu konuda uzman olan böcek ilaçlama firmaları aracılığı ile ilaçlatmalısınız.

Evlerin çatı araları veya bodrum katı, kömürlük gibi karanlık ve tozlu yerlerinde ise akrep, çiyan, fare gibi daha tehlikeli haşerelere sıklıkla rastlanmakta. Direnci yüksek, zor ölen ve tehlikeli bu haşerelere karşı bireysel mücadele ve bilinçsiz uygulamalar yetersiz ve sağlığınız açısından son derece tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Akrep ilaçlama ve çiyan ilaçlama için uygulanacak yöntemler fare ilaçlama yöntemleri ve haşerelerin ilaca direnci birbirinden farklıdır. Bu nedenle akrep görülen ortama profesyonel firmalar aracılığı ile akrep ilaçlama işlemi uygulanmalıdır.

İlaçlama Firmaları

Her türlü haşere grubuna ve bulunduğu ortama göre farklı yöntemler ile ilaçlama işlemi uygularlar. Ev ilaçlama, Apartman ilaçlama, İş yeri ilaçlama, Fırın ilaçlama, Pastane ilaçlama, Okul ilaçlama, Hastane ilaçlama, Otel ilaçlama gibi mekanlar için hizmet verdiği gibi uluslararası ve toplu taşıma hizmeti veren araçlar içinde, Otobüs ilaçlama, Gemi ilaçlama, Uçak ilaçlama hizmetleri de sağlamaktadır.  Toplum sağlığı açısından, gıda üretimi yapan yerler başta olmak üzere topluma hizmet veren sağlık kuruluşları ve diğer kuruluşlar, ortak kullanım alanları sürekli denetim altındadır ve hijyenik ortamlar olmaları amaçlanmaktadır. Bu nedenle bu kuruluşların kendi yaptığı ilaçlamalar değil, profesyonel çalışan firmalar tarafından düzenli olarak ilaçlama yaptırmaları kanuna bağlanarak yasal bir gereklilik haline getirilmiştir. Bu uygulama ilgili kanun maddesi gereğince hizmet türüne göre sınıflandırılarak bazı işletmelerde aylık, bazılarında ise üç aylık periyotlarda ilaçlama firmaları tarafından ilaçlanmaları zorunlu hale getirilmiştir. Çünkü haşereler ile mücadele zamanında yapılmazsa bulaşıcı ve salgın hastalıkların hızla yayılmasına neden olur.

İlaçlama Fiyatları

İlaçlama fiyatları mücadele edilen haşere türü ve bulunan ortamın m2’sine göre değişiklik göstermektedir. Bunun dışında ilaçlama fiyatları için bulunduğunuz şehir ve semte göre fark uygulanmamaktadır.

Yalınızca insan sağlığını değil evimizde beslediğimiz evcil hayvanların ya da çiftliklerde yetiştirilen hayvanlarında sağlığını tehdit eden pire ve kene gibi kan emici haşerelerden kurtulmak için de bilinçli bir pire ilaçlama ya da kene ilaçlama işlemi yapılmalıdır. Zamanında önlem alınmazsa bu kan emiciler bulundukları canlının üzerinde hızla çoğalarak hayvanın hastalanmasına hatta ölümüne neden olabilirler. Bu zararlı kan emiciler evcil hayvanlardan veya hayvan barınaklarından insanlara da geçerek ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.  Piyasada bulunan zirai ilaçlar zor ölen pire ve kene ile mücadelede etkili olmayacağı gibi hayvanın sağlığını da olumsuz etkiler. Bu konuda uzman olan ilaçlama firmaları, ziraat mühendislerinin hazırladığı özel karışımlar kullanarak uygulama yaparlar.

Haşereler türlerine ve bulundukları ortamlara göre yürüyen haşereler, uçan haşereler ve kemirgenler olmak üzere üç farklı grupta sınıflandırılırlar. Haşereler ile mücadelede kullanılan ilaçlama yöntemleri ve kullanılan ilaçlar da haşere türüne ve bulunduğu ortama göre farklılık gösterir. Çünkü her haşerenin direnci farklıdır ve direnci düşük olan sinek, karınca, hamam böceği gibi böcekler üzerinde kullanılan ilaçlar direnci yüksek olan ve zor ölen akrep, çiyan, fare gibi haşereler üzerinde etkili olmayacaktır. İlaçlama işleminden etkilenmeyen haşerenin direnci artacak ve daha güçlü nesiller ile üremesine neden olacaktır. Bu sonuçlara neden olmamak için haşere türü ne olursa olsun bireysel mücadeleden kaçınılmalı ve bu konuda hizmet veren profesyonel firmalar tarafından ilaçlama yaptırılmalıdır.

Haşere ilaçlama yöntemleri

Kokulu sıvı ilaçlama

Kokulu haşere ilaçlama yöntemi haşerelerin yoğun olarak görüldüğü ve direnci yüksek olan haşerelere karşı uygulanan bir yöntemdir. Bu ilaçlama yönteminde haşereler koku teması ile öldüğü için ilaçlama esnasında ve sonrasında ortamda kapı ve pencereler en az 2-3 saat kapalı tutulmalıdır. İlacın uygulandığı ortamda solunum yapmak tehlikeli olduğundan ilaçlamayı yapan kişinin de maske, eldiven gibi gerekli donanımlar kullanması gerekir. Bu işlem öncesinde ise ortamda açıkta bulunan gıdalar, gıda hazırlama gereçleri veya giysi gibi eşyalar kaldırılmalı veya poşetlere konularak ağzı sıkıca bağlanmalı. İlaçlanan ortamda evcil hayvan bulundurulmamalı. İlaçlama sonrasında ortam 2 saat kadar havlandırılmalıdır.

Kokusuz ilaçlama

Kokusuz haşere ilaçlama işlemi sırasında ilaçlanan ortamı terk etmeye gerek olmadığından evlerde ve iş yerlerinde rahatlıkla uygulanabilir. Uygulama öncesinde herhangi bir ön hazırlık yapmanıza veya ortamı kapalı tutmanıza da gerek yoktur. İlaçlanan ortamda ilacın açıkta bulunan gıdalara temas etmemelidir ve ilaçlamadan sonra varsa ilacın temas ettiği yiyecek hazırlama gereçlerinin kullanmadan önce yıkanması gerekir.

Jel ilaçlama

Bu ilaçlama yöntemi hamam böceği, karafatma, kalorifer böceği, kakalak gibi böcekler ile mücadelede kullanılmaktadır. Jel yem olarak uygulanan ilacın içerisinde böceği çeken özel kimyasallar kullanılır. Jelin kokusunu duyan böcekler jeli yer ve yuvasında ölür. Bu ölü böcekle beslenen diğer böceklerde ilaçtan etkilenerek ölürler. Jel ilaç duvar çatlaklarına, dip ve köşe yerlere, pencere ve pervaz kenarlarına rahatlıkla uygulanabilir. Jel ilaçlama kolaylıkla uygulandığı ve yiyeceklere bulaşma riski olmadığından sıkça uygulanan bir haşere ilaçlama yöntemidir.

Fare İstasyonları

Fare İstasyonları, haşere türleri arasında kemirgen grubu içinde yer alan, Fare ve Fare türleri için özel bir çalışma sonucu hazırlanan kemirgenlerin güvenle kontrol altına alınmasını sağlamak amacıyla kurulumları gerçekleştirilen, 25 cm boylarında siyah plastikten oluşmaktadır. Fare istasyonlarının kurulumu açık alanlarda yapılmaktadır. Fare istasyonu temini ve kurulumu konusunda mutlaka profesyonel bir ilaçlama şirketinden destek almanız gerekmektedir. Fare istasyonları, kuruldukları alanda fareleri çeken hoş bir koku ve gıda aramosına sahip fare zehri ile doludur. Bu hoş kokuya dayanamayan fareler, kısa bir süre sonra yuvalarından çıkarak istasyona girip zehirle temas ederler. Susama yetisi yaratan bu zehir farelerin su içmesine vesile olur. Dışarıda su aramaya giden fare suyu içtikten sonra ölür. Bu sayede yaşam alanlarınız Fare ve fare mikrobundan da korunmuş olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir