Kafe ve Restoran ilaçlama sosyal hayatımızın nabzını tutan mekanlar olarak bilindiği için mutlaka ilaçlamaya tabi tutulması gerekmektedir. Kafe ve restoranlar, yiyecek ve içecek barındırmaktadırlar. Tuzlu, tatlı, et ürünleri ve sebze meyveden oluşan besin artıkları haşereler için cazip edicidir. Haşereler bu noktada kafe ve restoranların peşini bırakmazlar. Doğal yaşam alanlarında besin ihtiyaçlarını karşılayamayan haşere ve kemirgen türleri, insanların bulundukları kapalı açık mekanlara yönelirler.

Kafe ve Restoranlar Ne Kadar Sıklıkla İlaçlanmalıdır?

Kafe ve restoranlar besin ve sıvı gıda ürünlerinin yoğun olduğu alanlar olduğundan bu alanların periyodik olarak ilaçlanması gerekmektedir. Genel olarak ilkbahar aylarının başında, yazın ortasında ve kış girmeden son kez bir daha ilaçlanması yeterlidir. Haşereler nemli ve rutubetli alanları severler. Haşereler yumurtalarını mekanlara bıraktıkları için bu yumurtalarında temizlenmesi için periyodik olarak ilaçlamanın yapılması gerekmektedir.

Mücadele ve Yöntemler Nelerdir?

Kafe ve restoran alanları oldukça kalabalık yerlerdir. Bu alanlarda, sinek, sivrisinek, arı, karınca, pire, kene, bit, kertenkele, salyangoz, sümüklü böcek, hamamböceği, kalorifer böceği ve fare gibi kemirgen türlerin olduğu bilinmektedir.  Bu tür karma haşereler için garantili olan uygulama ve yöntemlerden bahsetmemiz mümkündür.

Başlıca uygulama ve yöntemler;

  1. Sıvı İlaçlama
  2. Jel İlaçlama
  3. Kokulu İlaçlama
  4. Kokusuz İlaçlama
  5. Fare İstasyonları

İlaçlama Hizmeti Alırken Dikkatli Olunuz

Bir ilaçlama hizmeti satın alırken dikkati olunuz. Kurumsal ve uzman olmayan kişi ve kurumlarda uzak durunuz. Piyasada ucuza satılan ve sağlığınız için tehdit oluşturabilecek korsan ilaçları asla tercih etmeyiniz. İrtibata geçtiğiniz ilaçlama firmasının Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsata sahip olup olmadığına dikkat ediniz. İlaçların TSE tescilli olduğunu kontrol ediniz. İlaçlama çok zor bir iştir. Bu konuda mutlaka dışarıdan profesyonel hizmet alınmalıdır. İlaçlama yaparak kafe ve restoranlarınızı hijyenik ve daha sağlıklı mekanlar hale getirebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir