kara sinekKarasinek diğer adı ev sineği olan karasinek çift kanatlılar takımının içinde incelenir. Karasinek yaygın bir sinek türüdür. Kara sinek sivri sineğe nazaran daha büyük olup üzerilerinde ufak tüyler vardır. Karasinek 1cm boylarında olup siyah gri renktedirler, çok çabuk üreyen bir cinstir. Karasineklerin beslenmeleri hem etçil hem otçul olup her türlü yiyeceği ayırt etmeden yerler. Karasinekler uygun üreme ortamı bulduklarında ortalama her defasında 100 – 200 yumurta bırakırlar. Karasinek yumurtası uygun sıcaklıkta aynı gün içerisinde kırılır. Kırılan sinek yumurtasından kurtçuk şeklinde larvalar çıkar. Bu larvalar takriben 1 hafta içerisinde kanatlanıp uçar.

Kara sinekler ortalama 3 km uçarak çevrede insanların yaşadığı her yeri istila ederler ve vücutlarında çok çeşitli hastalık mikropları taşıdığı için her dolaştığı yere üzerinde ki mikrobu bulaştırırlar.
Karasineğin duyu organlarının en hayret verici ve göz kamaştırıcı olanı,  karmaşık bir yapıya sahip olan gözleridir. Karasineğin başındaki iki göz, ortalama 400 bin gözcük (ommatidden) meydana gelen mükemmel bir görme sistemidir.
Bir sinek basitçe, baş, göğüs, ve karın kısmından oluşur. Başının iki yanında antenleri vardır. Erkek sinekler, dişileri kanat çırpma seslerinden tanıyabilirler. Göğüs kısmında kanatları ve 3 çift ayakları bulunur. Karınları ise onlara kendi ağırlıklarından fazla meyve özü ve meyve sularını emme şansı tanıyacak biçimde esnek bir deriye sahiptir. Böylece şişerler ama patlamazlar. Başının içi, tümüyle kaslarla kaplı boşluklar şeklinde dizayn edilmiştir. Buradaki kaslar kasılıp gevşediklerinde sineğin borusunun iki ucu arasında 1 – 2 atmosferlik basınç farkı oluşur.

kara sinekSivrisinekler sinek türlerinden olup insanlar üzerinde birçok zararlara yol açar.
Sivrisinekler Anofel ve Küleksel olmak üzere 2 ana gruba ayrılır ve birçok türleri vardır. Temiz, sıcak, serin, kirli fark etmeksizin her türlü su birikintilerinde ürerler, yumurtalarını su birikintilerine tek olarak veya grup halinde bırakırlar. Larva ve Pupa (kurtçuk) döneminden sonra uygun ısıda 8 – 9 günde ergin sinek halini alırlar. Dişileri yumurtlamak için canlı kanı emmeye ihtiyaç duyar. Erkek sinekler ise meyve ve bitki özsuyu ile beslenirler. Sivrisineklerde Kara sinekler gibi en az 3 km uçarak üredikleri yerlerin çok geniş mesafelerine kadar yayılırlar ve canlıların yaşadığı ortamda yoğunlaşırlar.
Sivrisinek Anofeller (Sıtma) hastalığını yaymada rol oynar. Bunun yanı sıra Fil hastalığı, Sarıhumma, Nil humması, Beyin İltihabı gibi ciddi hastalıkların yayılmasında önemli bir payı vardır.

KARASİNEK İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir