KulağakaçanKulağakaçan böceklerinin boyları ortalama 15-20 mm arasında olan, genellikle siyah, kahverengi ve sarı renklerde olan böceklerdir. Kulağakaçan ince ve uzun bir vücut yapısına sahip olup, vücudunun arka bölümünde bulunan pense şeklinde kıskaçları bulunur. Kulağakaçan böceklerinin erkek olanlarında bu kıskaç, daha büyük ve kıvrak olurken, dişi kulağakaçan böceklerinde ise daha düz yapıdadır. Kulağa kaçan böcekleri ev içlerinde uyku halinde olan insanların kulak ve burunlarından içeri girer. Özellikle kulak içine girerek, arka tarafında bulunan kıskaçları ile insanların kulak zarını patlatan kulağakaçan böceği ismini bu nedenle almıştır.

Kulağakaçan böceklerinin sırt kısmında kanatları bulunur fakat uçamazlar. Kulağakaçan böceğinde 6 tane ayak bulunur. Baş kısımlarında da 2 adet antenleri bulunan kulağaçanların, yüzlerce türü bulunur. Boyları ve renkleri de türlerine göre değişir. Kulağa kaçan böceği çok hızlı hareket eder. Bu nedenle görüldükleri anda hemen ortadan kaybolabilirler.

Kulağakaçan böceği türlerinin çoğu beslenmesini bitkisel yolla sağlar. Nadir olarak etçil beslenen kulağakaçan türleri de vardır. Özellikle tarla ve bahçe gibi ekili alanlarda bulunan meyve, sebze ve çeşitli bitkileri kemirerek beslenen kulağakaçan böceği aynı zamanda bu bitkilere zarar vererek gelişmelerini önler. Ev içlerine yönelen kulağakaçan böcekleri ise ev içlerinde yetiştirilen saksı ve süs bitkilerinin köklerine yerleşir ve kemirir. Ev içlerinde kulağakaçan böceği açık bırakılan kapı ve pencere boşlukları, duvar yarıkları ve evlere alınan sebze ve meyvelerin içerisinde girebilir. Etçil beslenen kulağakaçan böcekleri ise özellikle karınca, küçük örümcek, arı, sinek, tırtıl, kırkayak gibi böceklerin leşleri ile beslenirler.

KulağakaçanKulağakaçan geceleri aktif iken, gündüzleri ağaç dallarında, ağaç yapraklarının altında, kayalıkların ve taşların altında zamanlarını geçirirler. Kulağakaçan böceği de birçok haşere türünde olduğu gibi yumurtlama sistemi ile çoğalır. Ev içlerinde açıkta bırakılan gıdalar üzerinde ezerek insanlara mikrop bulaştırabilirler.

Kulağakaçan böceği ile mücadele edebilmek için ilaçlama şirketlerinden destek almanız gereklidir. Kulağakaçan ilaçlaması ve tüm haşere ilaçlamaları haşere ve böcek ilaçlaması yapan yasal ve Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlama firmalarına yaptırılmalıdır.

KULAĞAKAÇAN İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir