mite akar maytMite yani toz akarı, insanların ve hayvanların yaşadığı her alanda bulunan ve bu canlıların deri ve kıl döküntüleri ile beslenen canlılardır. Mitelerin en önemli özellikleri insanların yaşadığı bir ortamlarda milyarlarca bulunmalarıdır. Fakat milyarlarca bulunan bu mite haşeresi gözle görülemediği için, insanlar tarafından fark edilmezle ve önemsenmezler. Mite canlısı insanların ve kedi, köpek, kuş, fare, tavuk gibi birçok hayvanın üzerinde yaşar.

Mite haşeresinin bir çok türü vardır ve renkleri ile vücut yapıları türlerine göre değişmektedir. Özellikle yattığımız yatak ve yastıkların üzerinde milyonlarca bulunan miteler, bu eşyaların üzerine dökülen kıl döküntüleri ve deri parçaları ile beslenirler. Bir insanın üzerinde milyonlarca mite bulunduğu, bilirkişiler tarafından söylenir. Miteler diğer birçok haşereden farklı bir yapıya sahiptirler. Beslenmelerini çok farklı yollarla sağlayan mite haşerelerinde 8 adet ayak bulunur. Mitelerin ağız bölümlerinde kesici bir kıskaç vardır. Mite haşeresi tozlu ve nemli olan her ortamda bulunur. Özellikle ev içlerinde halı, kilim, yatak ve yorgan, battaniye ve çocukların peluş oyuncakları içerisinde bolca bulunan mite haşeresi, yünlü ve tüylü eşyaları çok sever. Mite haşeresi, insanlarda bronşit ve astım gibi solunum yolları hastalıklarına neden olur. Özellikle küçük yaştaki çocukların peluş oyuncaklarında çok sık olmaları nedeniyle çocukların astım hastalığına yakalanmalarına neden olmaktadır.Bazı zamanlar ayaklarımızda yada ellerimizde iğne batması gibi bir acı ve kaşıntı hissederiz fakat deri üzerinde birşey göremeyiz. Bu durum mitelerin nadirende olsa mitelerin insanları ısırması sonucudur. Miteler halk arasında akar ve toz akarı diye de anılırlar.

TOZ AKARI (MİTE) İLAÇLAMA
mite akar maytMite (toz akarı) ile mücadele çok önemlidir. Mite gözle görülemeyen ve bu nedenle etkileri fark edilemeyen fakat oldukça zararlı haşerelerdir. Mite bir parazit olup, nemli, tozlu ve pis ortamlarda yaşamayı seven ve özellikle ev içlerinde yorgan, yastık, halı, yatak, koltuk, kanepe, mobilya ve yünlü eşyalar içerisinde bolca bulunan canlıdır. Mite ilaçlaması için sıvı kokulu ilaçlar kullanılır ise daha etkili bir sonuç elde edilir. Sıvı kokulu ilaçlama ve mite ilaçlaması yaptırmak için, kesinlikle ilaçlama şirketleri ile temas kurulmalı ve ilaçlama servislerine mite ilaçlama yaptırılmalıdır. Özellikle mite ilaçlaması yattığımız yatak ve yorgan gibi insana temas eden eşyalar üzerine uygulandığı için çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bu nedenle Mite ilaçlamanızı kesinlikle Sağlık Bakanlığı onaylı şirketlere yaptırılmalıdır. Sibel haşere ilaçlama şirketimiz, Sağlık Bakanlığı onaylı ve etkili ilaçları ile siz değerli müşterilerimize yıllardır hizmet vermektedir.

MİTE (TOZ AKARI) İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir