Örümceklerin özellikleri

 

Örümceklerin özellikleriÖrümcekler eklem bacaklılar sınıfından olan canlılardır. Ağ kurarak avlarını esir alırlar ve etkisiz hale getiriler, hem otçul hem de etçil olarak beslenirler. Örümcek ağı, son derece dayanıklı olduğu gibi, örümceklerin avlanmasında en büyük etkene sahiptir. Bazı örümcek türleri tarafından örülen örümcek ağları, oldukça sağlam olduğundan sanayi sektöründe de kullanılabilmektedir. Bütün örümcek türleri zehirlidir. Büyüklüklerine göre etkileri de değişmektedir. Kimi türleri kısmi felçlere neden olurken kimi örümcek türleri de ölümlere neden olmaktadır. Yaşadıkları alanlara göre farklı türlere ve renklere sahiptirler. Evlerimizde duvar köşelerinde, yatakların altında, halıların altında, cam kenarlarında tozlu alanlarda bulunurlar. Ölmüş ya da canlı böcekler ile beslenirler. Kuytu alanlara yuva yapan bu haşereler ile mücadele için örümcek ilaçlama bu gibi alanlarda uygulanmalıdır.

 

 

Örümcek 8 bacaklı bir canlıdır. Diğer türlere oranla oldukça zehirlidir. İnsanları ısırırlar. Isırdıkları alanlarda bariz belli kızarıklıklar şişmeler ve yanmalar meydana gelir. Yaşadığımız alanlarda bu zararlı canlılar ile karşılaşmak mümkündür. Parmak uçlarında bulunan tüyler onların duyu organlarıdır. Algılamalarını bu organlar ile yaparlar. Bazı örümcek türleri küçük orman kuşları ile beslenir. Karadul örümcekleri en büyük örümcek türlerinden biridir. Oldukça zehirlidir. Her mevsim her alanda yaşayabilirler. Dünya üzerinde her alanda yaşarlar. Evde örümcek tenha kuytu ve tozlu ortamlara ağlarını kurar. Böcek ilaçlama bu gibi alanlarda uygulandığında etkili çözüm alınabilir. Hızlı bir şekilde ürerler. Dişi örümcek çiftleşme sonrasında erkek örümceği yer. Örümcekler yumurta ile çoğalırlar. Arka kısmında taşımakta olduğu kesecikler şişene kadar yumurtaları sırında taşır. Bir örümcekten sayısız yeni yavru örümcek türer.

 

Örümcek ilaçlama, kapalı alanlarda daha sık yapılan bir işlemdir. Kuytu alanlara yuva yapan ve loş ışıkta yaşamayı seven örümcek ile mücadele için lokal uygulamalar yeterli olmayacağından, genel uygulamaların yapılması şarttır. Basit ilaçlama teknikleri bu haşerelerden kurtulmak için yetersiz kalabilmektedir. Dolayısıyla örümcekleri yok etmek için etkili ve profesyonel biçimde ilaçlama yapılmalı; bu şartları yerine getirebilmek için ise sağlık bakanlığından ruhsatlı olan ilaçlama şirketleri aracılığı ile hizmet alınmalıdır.

 

Örümcekler kendilerini tehlikede hissettiklerinde insanları sokarlar. Örümcek ilaçlama ağır kokulu ilaçlar ile yapılmalıdır. Bazı örümcek türleri gözle görülemeyecek kadar küçük olduklarından dolayı insanların fark etmesi zordur. Haşere ilaçlama olarak faaliyet göstermekte olan firmalar bu zararlı haşerelerin hangi alanlarda ne sıklıkta bulunduklarını tespit eder ve ona göre ilaçlama yaparlar. Böcek ilaçlama şirketleri ile iletişim halinde olunması gerekir. Bu böcek türleri insanları zehirleyerek ölümlere sebep olduklarından dolayı yok edilmeleri gerekir. Çeşitli sağlık sorunlarının yaşamasına neden olurlar. Örümcekler dışarıdan alınan çeşitli ilaçlar ile yok edilemeyecek kadar güçlü canlılardır. Bu nedenle ne olduğu bilinmeyen ilaçları alıp kullanmak yerine sağlık bakanlığınca onaylı olan böcek ilaçlama firmaları tarafından yardım almanız hem keseniz açısından hem de sağlınız açısından sizin için daha yararlı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir