Oryantal Hamam BöceğiOryantal hamam böceği, hamam böceği türlerindendir. Halk arasında oryantal hamam böceği karafatma olarak tanınır. Oryantal hamam böceği siyah ve çok parlak renktedir. Oryantal hamam böceği 6 bacaklı olup başında iki tane uzun anteni vardır. Oryantal hamam böceklerinin erginin boyu 2 – 3 cm kadardır. Karafatmalarda bir çift kanat olup, Erkek oryantal hamam böceğinin kanatları işlevsel, dişilerde kanatlar körelmiştir.

Erkek oryantal hamam böceği dişisine oranla daha uzun yapıdadır. Dişi ise daha oval ve geniş bir vücut yapısına sahiptir.
Oryantal hamam böcekleri antenleri sayesinde nem ve besininin yerini kolaylıkla algılar. Gıda, su ve sıcağa ihtiyaç duyduğundan evlere girip yaşamlarını ev içinde sürdürürler. Özellikle tuvaletten yani lağım sistemlerinden evlerimize ulaşır. Tuvalette, banyoda ve mutfaklarda sıklıkla görülürler. Oryantal hamam böceği evlerin bodrumlarında, çatı aralarında, garajlarda yuvalanır. Oryantal hamam böcekleri gündüzleri pasif olarak yuvalarında barınırlar geceleri ise aktif olup tüm evin içinde dolaşırlar. Oryantal hamam böceği bir gecede 10 katlı bir binanın tümünü dolaşabilecek kadar hızlıdır.

Oryantal Hamam BöceğiOryantal hamam böceği 9 – 10 kez yumurta bırakıp her mevsim üreyebilir. Bu böceklerin yumurtlama sistemi, İçinde maksimum 40 kadar yumurta bulunan paketler şeklinde olur. Oryantal hamam böcekleri genelde yumurtalarını sırtında taşıyıp bu yumurtalar her yere dökülür ve bu böceklerin her alanda yayılması kolaylaşmış olur. Oryantal hamam böceklerinin yumurtası 18 gün içinde gelişimini tamamlayıp yavrular doğar.

Oryantal hamam böcekleri genelde sıcak iklimlerde görülmesine rağmen çok soğuklara da dayanıklıdır. Beslenmeden 1 ay, su içmeden 1 hafta yaşayabilirler. Koloniler halinde yaşarlar. Oryantal hamam böceği dışardan eşya kolileri, sebze ve meyve poşetleri ile ve dışardan gelen her türlü araç gereçle evlere gelir. Oryantal hamam böceği insanların ve diğer canlıların yediği her türlü gıda, besin ve aklımıza gelebilecek her türlü organik maddelerle beslenir. Oryantal hamam böceği mutfakta besinlerimize temas edip onlarla beslenip mikrop bulaştırır ve yayar.

Oryantal hamam böceği çok hızlı bir şekilde çoğalıp geniş bir alana yayılabilir. Bu nedenle ev içerisinde görüldüğü anda mutlaka önlemi alınmalı. Apartman içinde tüm dairelere yayılır. Oryantal hamam böceği ilaçlaması periyodik aralıklarla yapılmalı. İlk ilaçlamanın ardından mutlaka ikinci ilaçlama yapılmalı. İlk ilaçlama canlı oryantal hamam böceklerine etki eder. İkinci ilaçlama ise bu böceklerin bıraktığı yumurtadan çıkan böcekler için yapılmalı. Böceğin türü ne olursa olsun yumurta ile çoğalıyorsa sonuca ulaşmak için ikinci ilaçlama şarttır.
Oryantal hamam böcekleri gıda zehirlenmeleri, hepatip, verem, astım, dizanteri, mantar hastalıkları, pnomoni, antrax, alerjik reaksiyon gibi hastalıkların mikrobunu taşıyıp bu hastalıklara neden olur.

ORYANTAL HAMAM BÖCEĞİ İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir