Pire

6 Haziran 2012 tarihinde · Zararlı Haşereler kategorisine yazıldı

Pireler

pirePireler çok küçük canlılar olup kanatsız böceklerdir. Pire 1 – 10 mm boyundadır. Pire vücudu katmanlar şeklindedir ve çok sert bir yapıya sahiptir. Pirenin 6 bacağı olup bu bacaklar uzun ve tüylü olup bu bacaklar oldukça güçlüdür. Pire 30 cm uzaklığa sıçrayabilmektedir. Pire, insanların, memeli hayvanların ve kemirgen hayvanların kanını emerek ve türüne göre bitkilerin taze aksanlarını yiyerek beslenen canlılardır. Pire üzerine yapışacağı ve kanını emeceği konakçısının üstüne zıplayarak yapışır.
Pire yumurta yapabilmek için canlıların kanına ihtiyaç duyup konakçısını bulup anında hücum eder. Dişi pire haftada iki bin kadar yumurta bırakabilir. Pireler yumurtalarını toz, kum, toprak ve her türlü zemine rast gele dağınık bir şekilde bırakır.
Pireler ev içerisinde yumurtalarını koltuk üzerine, halı ve kilim diplerine, yatakların içlerine ve bu gibi tüm yüzeylere bırakır. Pire yumurtasını bırakmak için özel bir yer aramaz. Aklımıza gelebilecek her yere de pire yumurtalarını bulmak mümkündür.
Hava ısısı yumurtaların gelişimi için uygun derecede ise 9 – 10 günde gelişip yumurtadan çıkarlar. Buda pirenin ne kadar kısa zamanda ne kadar fazla üreyebileceğini göstermektedir. Yumurtaların bırakıldığı yerler gelişimi için yeterli ısıda değilse eğer yavruların yumurtadan çıkması 3 aya kadar uzayabilir. Bu demek oluyor ki pirenin oluşumu 9 gün ile 3 ay arası değişebiliyor.

Pire Isırması

pirePire üzerine yapıştığı insanla evlere kolaylıkla taşınıp o alanda çok kısa zamanda binlerce ürer. Pire evcil hayvanlarla da rahatlıkla evlere taşınır ve o canlıların kanını emerek yumurta oluşturur. Pire genellikle konakçısı uyurken üzerine yapışıp kan emer. Pire ısırması insanları uykusundan uyandırır. Pire ısırması ile ciltte minik benekler şeklinde izler belirir. Pire dışkılarını vücuda ve iç elbiselere bulaştırır. Pire dışkısı vücut üzerine kahverengimsi kurumuş kan şeklinde görülür açık renkteki iç elbiselerde oluşan lekelerden rahatlıkla anlaşılabilir. Pire dışkısı elbiselerde bıraktığı kahverengi lekelerle gözlenebilir. Pire apartman bodrum ve kömürlüklerine dışardan gelen kedi ve fareler sayesinde tüm apartmana yayılıp istila eder. Pireler hayvan barınakları olan kümes, ahır ve kedi köpek yuvalarında sıklıkla görülür. Pire canlı kanı ile beslendiğinden kişiden kişiye hastalık taşıyıp, bulaştırır. Bunlardan Tifüs ve Veba gibi çok tehlikeli olan hastalıkları insanlara bulaştırır. Geçmiş zamanlarda bu hastalıklardan birçok insan hayatını kaybetmiştir. Pire çeşitleri barındıkları alan ve beslenmelerine göre değişir bazı pire türleri aşağıdaki gibidir.

İnsan piresi;

İnsan piresi oldukça küçük canlıdır. İnsan piresi ağız yapısı sayesinde hiç zorlanmadan konakçısının vücudunu delip yumurtlamasına yeterli olacak kadar kanı emip depolar. İnsan piresi, insan vücudunun saç altlarında, koltuk altlarında ve bacak aralarında barınır. İnsan piresi beslenmediği zamanlarda kıyafetlerin görünmeyecek alanlarında gizlenir. İnsan piresi konakçısını sıklıkla değiştirdiğinden aktif bir şekilde hastalık yayıp bulaştırır. İnsan piresi bir anlamda taşıyıcı konumdadır. İnsan piresi genelde uykuda insanları ısırdığından rahatsızlık verecek şekilde kaşınmaya neden olup uyku bölünmeleri yaşatır. İnsan piresi dışkılarını iç elbiselere bulaştırdığından varlığı rahatlıkla gözlenebilir. Bu bakımdan çok tehlikeli olan insan piresi ile mücadele çok önemlidir. Bireysel yapılan ilaçlama, pire ile mücadelede kesin sonuç vermez.

Kedi piresi;

Kedi piresi daha çok kedilerde bulunduğu için bu isimle anılır. Kedi piresi oldukça küçüktür. Bu pireler kedilerin kanını emerek beslenir ve kedinin üzerinde barınır. Kedi piresi, konakçısı olan kedi ile binaların bodrumlarına, kömürlüklerine ulaşıp bütün binaya kolaylıkla yayılır. Bu pireler daha sonra insanların vücudu üzerinde, evlerin içinde yaşayıp çoğalırlar. Kedi piresi ile mücadele çok önemlidir. Bu bakımdan bu haşere ile mücadele için mutlaka kedileri veterinere götürüp kontrol ettirilmeli ve yaşadığı alanlar ilaçlama firmaları tarafından ilaçlatılmalı.

Köpek piresi;

Köpek piresi, köpek, kurt, tilki, sincap, tavşan gibi hayvanların kanını emerek beslenen ve bu canlılar üzerinden insanın yaşam alanına gelen bir pire türüdür. Köpek piresi, kedi piresinden boy ve yapı olarak daha büyük olan bir pire türüdür. Köpek piresi köpekler üzerinden taşıyıcı olarak gelirler ve bu pireler evlere rahatlıkla yayar. Genelde köpek piresi köpeğin kanıyla sürekli beslenip bu hayvanlara önemli ölçüde rahatsızlık verir. Köpek piresi ile mücadelede mutlaka hayvanlar önce veteriner kontrolünden geçirilmeli daha sonra yaşadığı alanlar ve çevresi mutlak süratle ilaçlama şirketleri tarafından ilaçlatılmalı.

Pamuk piresi;

Pamuk piresi bitkisel beslenen pire türüdür. Pamuk piresi hiçbir canlının kanı ile beslenmez tamamen bitkisel beslenir ve yaşam alanı olarak da bitki üzerinde barınır. Pamuk piresi özellikle bitki içindeki tomurcukları ve filizleri yer. Pamuk piresi bitkilerin gelişimini engelleyip kurumasına sebebiyet verir. Pamuk piresi pamuksu kozası olan bitkilerin içinde ve kıvırcık, taze soğan, pamuk, kavak ağacı gül ağacı gibi bitki, ağaçlar ile beslenirler. pamuk piresi için mutlaka ilaçlama şirketlerinden bilgi alın ve mücadele için en kısa zamanda ilaçlama isteyin
Pamuk piresi ile mücadele çok önemlidir bu haşerelerle mücadele için mutlaka ilaçlama şirketi ile çalışın. Pamuk piresi ilaçlama işi için mutlaka yasal olarak çalışan ilaçlama şirketlerinden bilgi ve yardım alın.

Kum piresi;

Kum piresi, toz piresi olarak da bilinir. Kum pireleri toz, toprak ve kum zeminlerde bulunduğundan bu ismi almıştır. Kum piresi yeşillik alanlardaki topraklarda yoğun olarak görülüp piknik alanlarında insanlara bulaşır. Bu pire türleri oldukça küçüktür.

Pire ilaçlama

Pire çok çabuk çoğalan canlı olduğundan bir tane görüldüğü anda bile hemen önlemi alınmalı. Tek bir pire bir haftada 2000 yumurta yapabildiği düşünülürse bu yumurtaların 10 gün sonra gelişimini tamamlayıp pire olacağı unutulmamalıdır. Ev ilaçlamasının yanında var ise mutlaka kömürlük,  bodrum katlar merdiven boşlukları, çatı katları gibi ortak kullanım alanları ve hayvan barınakları da ilaçlanmalıdır. Genelde pireler evlere bu alanlardan gelip yayılırlar. pire ilaçlama mutlaka periyodik olarak yapılmalıdır. Pire ilaçlaması tek sefer yapıldığında kesin çözüme ulaşılamaz.

Pire ilacı

PİRE İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR