salyangozSalyangoz kabuklu hayvan olup yumuşakçalar sınıfı içinde yer alır. Salyangoz vücut yapısı olarak çok farklı bir hayvandır. Salyangozun vücudu içinde kesinlikle bir iskelet veya bir kemik yapı yoktur. Vücudu tamamen ufacık bir et parçasından oluşur. Salyangoz çeşidine göre dış kabuğu farklı bir yapıda burularak değişik şekillerde olur. Salyangozlarda yürüme organı olan ayak yapıları yoktur yürüme şekli ve yapısı çok farklıdır. Salyangozların başucunda 2 adet büyük 2 adette küçük yapıda antene bezeyen yapıları vardır. Başucunda beslenmek için ağız yapısı ve 2 adet gözleri vardır.

Salyangozların sırt kısmında ise solunum ve boşaltım organı bulunur.
Salyangozlar hareketlerini tamamen kas hareketleri ile yaparlar. Vücutlarını bir ileri bir geri iterek ilerlerler.
Salyangozların vücudu ile kabuğu arasında sümüksü ve kaygan bir sıvı bulunur. Bu kaygan sıvıyı önce salgılarlar daha sonra bu sıvı üzerinden kayarak giderler. Salyangozların gezdiği alanlarda parlak bir iz oluşur.
Salyangoz işitme duyusu fazla olmayan bir hayvandır. Tat, koku ve iletişimini başucundaki antenleri sayesinde sağlarlar.
Salyangozlar besin olarak çeşidine bağlı olarak farklı bir şekilde beslenir. Genel olarak salyangozlar besin olarak bitkilerin taze aksanlarını kemirerek yerler. Bazen de çok ufak olan böcekleri de besin olarak tüketirler.
Salyangozlar genellikle nemli yaşam alanlarını tercih eder. Çünkü vücutlarının birçok kısmı su ile doludur. Bu bakımdan sürekli suya ihtiyaç duyarlar.
Salyangozlar çiğli, nemli havalarda ve yağmurlu havalarda ortaya çıkarlar ve rahat bir şekilde beslenirler. Salyangozlar sıcak ve çok soğuk havalarda beslenemez ve yaşayamaz. Sıcakta çabuk kurur ve soğuta da donarlar.
Salyangozlar sıcak ve soğuk havalarda kabuğu içine çekilip orada hareket etmeden uzun zaman dinlenirler.
Kış aylarında salyangozlar yumuşak toprak içine girer ve orada barınırlar. Havalar ısınınca hemen toprak altından çıkarlar ve beslenmeye başlarlar.

salyangozSalyangozlar insanı ısırmaz ve besin olarak insan kanını kullanmaz.  Salyangozlar sebze olarak (marul, havuç, salata, şalgam, patates, maydanoz, domates, bağ asması, mantar ve kıvırcık gibi) besinleri yiyen salyangozlar aynı zamanda meyve olarak (şeftali, vişne, kaysı, üzüm, elma) benzeri meyvelerin suyunu da tüketirler.

Bazen de çiftleşmek için farklı bireye ihtiyaç duyarlar. Salyangoz canlısı genellikle ilkbahar ve yaz aylarında çiftleşir. Bir salyangoz bazen bir defa çiftleştikten sonra 3 – 4 yıl çiftleşmeden kalabilirler. Yumurtalar havanın sıcaklığına ve salyangozun türüne bağlı olarak 15 – 30 gün içinde açılır.
Salyangozu besin olarak kullanan bazı toplumlarda vardır. Bu hayvanları yetiştirme için özel olarak salyangoz çiftlikleri kurulmuştur.
Ülkemizde salyangoz yetiştirme ve ihraç etme gibi işlemle çokça yapılmaktadır.
Salyangozlar bazı kesim insanlar arasında zevkle beslendiği için birçok şekilde işlenip geniş pazara sahiptir.

SALYANGOZ İLACI VE SALYANGOZLARLA MÜCADELE
Salyangozlarla mücadele şekli çok farklıdır bazı kesim insanlar bunları alıp direk yer ve bazı kesim insanlarda bu canlıları hiç istemez bu bakımdan bunlarla farklı şekillerde mücadele eder. Ferdi olarak yapılan ilaçlama ve ilkel olarak yapılan müdahaleler kesinlikle net bir sonuç vermez. Salyangoz ile yapılan mücadelede mutlaka ilaçlama şirketlerine haber verin ve bu konuda ister bilgi alın isterse ilaçlama isteyin. Biz ilaçlama şirketi olarak çok uzun zaman 1993 ten beri siz halkımıza hizmet vermekteyiz. Hem sizin sağlığınızı ve hem de çevrenizdekilerin sağlığını koruyoruz. Sizlere bir telefonun tuşu kadar yakın olan bir şirket olarak 7 gün 24 saat hizmet vermekten gurur duyuyoruz.

SALYANGOZ İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir