sivrisinekSivrisinek, insanları kanı ile beslenen ve özellikle yaz aylarında daha çok insanları rahatsız eden bir sinek türüdür. Sivrisinekler küçük yapılı canlılardır. Sırt kısmında kanatları olan sivrisinekler, hareketlerini uçarak sağlar. Toplamda 6 adet uzun bacağa sahip olan sivrisineklerin, baş kısımları vücutlarına oranla küçüktür. Küçük olan bu sivrisineklerin baş kısımlarında 2 adet gözleri ve kan emmesi için kullandığı bir iğnesi vardır. Erkek sivrisinekler beslenmelerini bitkilerin ve meyvelerin suları ile sağlarken, dişi sivrisinekler beslenmelerini kan emerek sağlarlar. Sivrisineklerin hem beslenmeleri hemde üremeleri için kan emmeye ihtiyaçları vardır. Işıktan ve aydınlık alanlardan pek hoşlanmayan sivrisinek, daha çok geceleri aktiftir ve bu nedenle sivrisinek sokma işlemini en çok geceleri gerçekleştirir. Sivrisinekler beslenme işlemlerinin ardından üremek için kuytu alanlara çekilirler. Sivrisinek sokması sonucu insanlara birçok hastalık bulaşma riski vardır. Sivrisinekler çiftleşme işleminin ardından yumurtalarını genellikle çamurlu ve bataklık alanlara bırakırlar. Oldukça çok sayıda üreyebilen sivrisinekler, her üremelerinde 450-500 kadar yumurta bırakırlar. Sivrisineklerin bıraktığı yumurtalar belli bir sıcaklık ve belli bir sürenin ardından açılır. Ergin hale gelen sivrisinekler beslenmelerini sağlamak için toplu halde insanların yaşam alanlarına girerek, insanları ısırırlar ve bu yolla çeşitli hastalıklar bulaştırırlar.

                                sivrisinek             SİVRİ SİNEK ISIRMASI İLE BULAŞAN HASTALIKLAR

Sivrisinekler üremelerini çok hızlı ve çok sayıda gerçekleştirirler. Bu nedenle hem beslenme hemde üremek için kan emmeye ihtiyaç duyan sivri sinek canlıları, insanlardan ve hayvanlardan sürekli kan emerler. Sivri sinek kan emdiği hastalıklı bir canlıdan aldığı kanı, bir diğer canlıyı sokması esnasında o canlının kanına bulaştırır.
Sivrisineklerden insanlara en çok bulaşan hastalıklar şunlardır: Sıtma, grip, fil hastalığı, çeşitli ateşli hastalıklar, sarı humma, nil humması, beyin iltihaplanması ve çeşitli cilt hastalıklarıdır.

Sivrisinek ile mücadele etmek için, mutlaka profesyonel bir ilaçlama şirketinden destek alınmalıdır. Sivri sinek ilaçlaması, farklı saatlerde ve şekilde uygulanır. Bu nedenle bireysel yapılan ilaçlamalar etkili bir çözüm yolu değildir. Etkili bir sivrisinek ilaçlaması yasal çalışan ve etkili ilaçlar kullanan ilaçlama servisleri tarafından yapılmalıdır. Sibel ilaçlama şirketimiz Sağlık Bakanlığı onaylıdır ve uzman ilaçlama ekibi ile en garantili ve en güvenilir sivrisinek ilaçlama ve diğer tüm böcek ilaçlama hizmetlerini sunmaktadır.

 SİVRİSİNEK İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir