siyah halı böceğiSiyah halı böceklerinin yapıları çok farklı olup genellikle evlerin çok nadir kullanılan kısımlarında yaşarlar. Boy ve yapıları türüne ve beslenmesine bağlı olarak değişmektedir. Genel olarak birkaç mm olurlar en fazla 10 mm kadar büyürler. Siyah halı böceğinin bedeninin üst kısmı sert ve kalın kıllarla kaplıdır.

Renkleri yaşadığı ortama bağlı olarak değişmektedir. Halı böceklerin bazıları siyah, bazıları kırmızı, bazıları kahverengindedir. Halı böcekleri besin olarak kıl, tüy, yün, ipek, deri ve hayvansal tüm eşyaları kemirerek beslenirler. Halı böceğinin bazı türleri de bitkisel ürünleri de tüketirler. Siyah halı böcekleri geceleri aktif olup hem beslenirler hem de yer değiştirirler. Gündüzleri de pasif olurlar ve kenar kuytu bölgelerde saklanır. Halı böcekleri üremek ve çoğalmak için mutlaka çift taraflı eşeye ihtiyaç duyarlar. Çiftleşen dişi birey yumurtasını genellikle kullanılmayan eşyalar arasına bırakır. Siyah halı böceği yumurtaları yaklaşık olarak 10 – 15 günde açılır ve larvalar çıkar. Çıkan halı böceği larvaları hemen beslenmeye başlarlar. Halı böcekleri yaklaşık olarak 1 – 1,5 ay kadar ömürleri vardır.
Siyah halı böceği insanların eşyalarına zarar verdiği için mutlaka ilaçlanması gerekir. Bu böcek türü görüldüğünde mutlaka zaman kaybetmeden ilaçlama firması ile irtibata geçin. İlaçlama hakkında bilgi alın ve ilaçlama talebinde bulunun.
Siyah halı böcekleri ilaçlamasında sıvı ilaçlar kullanılmalı ve kullanılan ilaçlar mutlaka sağlık bakanlığı onaylı olması gerekir.
Siyah halı böceği ile mücadele ve bu böceklerin ilaçlaması mutlaka ilaçlama şirketleri tarafından yapılmalı.
İlaçlamada kullanılan ilaçlar yanlış ise bu ilaçlar hem haşereyi etkilemez hem de çevremizdeki canlılara zarar verebilir. Bu bakımdan profesyonel destek almak şarttır.
Siyah halı böceği en kısa zamanda kontrol altına alınmalı şayet kontrol altına alınmazsa beli bir zaman sonra evdeki tüm elbise ve eşyaların delik deşik olduğunu görürüz.

SİYAH HALI BÖCEĞİ İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir