tahta kurusuTahtakurusunun vücudu üzerinde toplam 3 çift ayağı vardır. Bunlardan iki bacağı baş kısmına yakın olup vücudunda ise 2 çift bacağı vardır. Tahta kurusunun bedeni alttan ve üsten basık olup şekil olarak kabak çekirdeğine benzer. Tahtakurusunun başında ipliksi antenleri vardır. Bu antenler sayesinde tahta kurusu kendi besinlerinin yerini bulur ve gelen tehlikelerden uzaklaşır. Tahta kurusu ezildiği zaman çok pis kokan bir parazittir. Tahta kurusu; bit, pire, kene gibi insan ve canlıların kanını emerek beslenen parazitler gibi kan emerek beslenir. Tahtakuruları kümes hayvanları, evcil hayvanlar, tropikal hayvanlar ve insanların üzerinde barınırlar. Tahta kurusu hiç beslenmeden 1,5 yıl yaşayacak kadar dayanıklı bir yapıdadır.

tahta kurusuTahtakurusu ve çeşitleri her seferde 200 e yakın yumurta bırakacak kapasitededir. Tahtakurusu yumurtalarını evdeki duvar çatlaklarına, mobilyalarda uygun gördüğü alanlara, zemin kaplaması olan parkelerin arasına, çatı aralarına kümeler halinde bırakır.Tahta kurusu yumurtası bit yumurtasında olduğu gibi yapışkan özelliğe sahip olup bırakılan yerde sabit kalır. Tahtakurusu çok çabuk çoğalan parazittir. Bu yüzden görüldüğü zaman, mutlaka önlemi alınmalı ve en kısa zaman içinde ilaçlama şirketi ile çalışın.
Tahtakurusu geceleri aktif olup insanlara geceleri uyku anında ısırır. Tahta kurusu kendi vücut ağırlığının 5 – 6 katı fazlası kan emer. Tahtakurusu bu özelliğiyle keneleri anımsatıyor.

Tahtakurusu evcil hayvan olan köpek, kedi, kuş gibi hayvanlarla gelir. Tahta kurusu ısırmasında deride kabarma, kızarıklık, kaşıntı olur. Deride çıban görüntüsün de şişlikler oluşur.
Tahtakurusu evlerde mobilya aralarında, yatak içlerinde, elbise dolaplarında insanlarla teması sağlayabilecek tüm alanlarda barınır.
Tahta kurusu çok sayıda üreyip çok çabuk çoğaldığından önlem olarak mutlaka ilaçlama yaptırılmalı. Tahtakurusu eve girdiği anda bütün alana yayılır hatta bütün apartmanı sarar. Tahta kurusu ilaçlaması yasal firmalar tarafından yapılıp sıvı ilaçlama uygulanmalıdır. Tahtakurusu ile mücadelede ilaçlama periyodik aralıklarla yapılmalıdır.

TAHTAKURUSU İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR

 

[nggallery id=14]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir