tatarcıkTatarcık bir sinek türüdür. Tatarcık görünüş olarak sivrisineğe çok benzer. Tatarcığı sivrisinekten ayıran tek nokta tatarcığın vücudunu saran tüylerdir. Tatarcık renk olarak daha mat ve donuk renktedir. Tatarcık çift kanatlı olup büyüklüğü minimum 1 mm maksimum 3 mm kadardır.

Tatarcık gündüzleri ev içinde az ışık alan ve karanlık ortamlarda doğada, ahır, kümes gibi hayvan barınaklarında saklanır. Tatarcık sineği gündüzleri pasif olarak yaşar. Tatarcık geceleri aktif olup insanlara zarar verir.
Tatarcığın ısırdığı alanda kaşıntı, şişme, kabarcık ve kızarıklık oluşur. Tatarcık ısırması sonucu oluşan bu rahatsızlıklar 4 – 5 gün sürer.

tatarcık Tatarcık gündüzleri pasif yaşadığından karanlık ortamları seçer. Tatarcıklar gündüzleri yaşamlarını sürdürebilmesi için uygun olan barınma alanları mağaralar, ağaç kovukları, çatı araları, duvar çatlakları ve evlerin ışık almayan bölgeleri olan dolap arkaları, yatak altları ve bu gibi alanlarda saklanırlar.
Tatarcıkta yumurtlama dişi tatarcığın kan emerek beslenmesini takip eden 3 – 4 gün içinde gerçekleşir. Dişi tatarcık yumurtalarını ağaç kovuklarına, organik maddelerden zengin olan özellikle ekime hazır olan gevşek topraklara, duvar çatlaklarına, bataklıklara, kaya diplerine, sulak alanlara ve nem oranı bol karanlık alanlara bırakır. Tatarcığın doğaya bırakmış olduğu yumurta, larva ve pupalarını görebilmek pek mümkün değildir. Tatarcık her seferde yirmi kadar yumurta bırakır. Tatarcık yumurtasının yüzeyi yapışkan olduğundan bırakılan alana yapışıp sabit kalıp yumurtanın gelişim süresi bu şekilde güvenle sürdürülür. Ergin tatarcığın barındığı alan, iklim müsaitse 2 – 3 hafta yaşar.

Tatarcık sineği hastalıklı canlıdan kan emmiş ise eğer 5 – 6 gün sonra bulaştırıcı olup yaşamının sonuna kadar bulaştırıcı olarak yaşar. Virüs alan tatarcık bu virüsü yumurtaya da bulaştırır bu yumurtalar gelişimini tamamladıktan sonra taşıyıcı larva olarak hayata merhaba der. Nitekim buda tüm canlılar için risk demektir. Çünkü tatarcığın yaydığı hastalıklar hafife alınmayacak kadar fazla ve tehlikelidir.  Tatarcığın taşıdığı ve yaydığı virüs geniş kapsamlı alanlara yayılır. Tatarcığın ömrü kısa olsa da dişi tatarcık virüsü yavrusuna bulaştırdığından bu virüs tatarcığın hayatının son bulmasıyla bitmez. Yavru tatarcıkta devam eder.
Tatarcıklar çok fazla yükseğe uçamaz. Tatarcıkların uçuş menzili maksimum 100 metredir. Bu nedenle apartmanlarda üst katlarda yaşayanlarda tatarcık ısırması görülmemektedir.

Tatarcık ısırması ile bulaşan hastalıklar
Tatarcık humması
Şark çibanı
Viral hastalıklar
Ateşli hastalıklar
Bağırsak hastalıkları
Tavuk hastalığı

Tatarcıkla mücadele için öncelikle çevremizdeki pis su birikintilerini, bataklıkları kurutmak gerekir. Evlerimizin yakınında ya da bahçe içlerinde olan hayvan barınaklarını temiz tutup periyodik aralıklarla mutlaka ilaçlama yapılmalıdır. Bahçe ve havuz ilaçlamaları periyodik aralıklarla yapılmalı. Tatarcık görüldüğünde mutlaka profesyonel ilaçlama şirketlerinden destek alın.

TATARCIK İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR

[nggallery id=15]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir