Tatarcıkların Zararları

Tatarcıkların zararları düşünüldüğünde insanlara son derece ciddi hastalıklar bulaştırması göze çarpmaktadır. Tatarcıklar genellikle sivrisineklere benzetilirler. Ancak zararları onlarınkiyle kıyaslanamayacak kadar büyüktür. Çoğunlukla lağım, kanalizasyon, foseptik benzeri yerlerde yaşadıkları için üzerlerinde akıl almaz sayıda mikrop taşımaktadırlar. Taşıdıkları bu mikroplar, çok büyük enfeksiyonlara neden olarak insanları hasta edebilmektedir. Tatarcık sinekleri insanı soktuğu zaman son derece ciddi bir acı verir. Yani diğer sineklerin aksine tatarcık sokma işlemini can acıtıcı bir şekilde gerçekleştirir. Sokulduğunuzu anlarsınız. Türkiye’de insan sağlığı açısından ciddi tehdit yaratan böcekler grubuna girmektedir.

Tatarcıkların Bulaştırdığı Hastalıklar

Tatarcıkların bulaştırdığı hastalıklar arasında öyle iki tanesi vardır ki son derece tehlikelidir. Geceleri aktif olarak hareket eden bu canlılar Tatarcık humması ve Şark çıbanı hastalıklarını bulaştırırlar. Bu iki hastalık da oldukça sorunlu ilerleyen hastalıklardır. Özellikle şark çıbanı hastalığı çok daha tehlikelidir. Şimdi bu hastalıklara ve belirtilerine kısaca bir göz atalım.

Tatarcık Humması

Tatarcık humması olduysanız çok şanslısınız demektir. Çünkü bu hastalık her ne kadar vücudunuzda semptomlara sebep olsa da dinlenerek birkaç gün içinde atlatabileceğiniz bir hastalıktır. Bu hastalığın genel olarak belirtileri ise şöyledir:

  • Sırt sertliği,
  • Baş dönmesi,
  • Bulantı,
  • Kusma,
  • Boğaz ağrısı,
  • Kabızlık,

Şark Çıbanı

Vücut üzerinde ciddi yaralar açılabilir. Çok ciddi bir mikrobu ısırarak size bulaştırarak şark çıbanına sebep olur. Bunun sonucunda da ısırıldığında henüz küçük bir sivilce olan yara kısa zaman içinde büyüyerek kocaman bir yaraya dönüşür.

  • Sinek tarafından ısırıldıktan kısa bir süre sonra bölgede sivilceye benzer bir kızarıklık oluşur. Etrafı ise kabarıktır.
  • Daha sonra bu kabarıklık giderek büyür ve yara şeklini gelir.
  • Son derece ağrılı bir hastalıktır. Ve iyileşmesi 2 ila 6 ay arasında değişim gösterir.

Tatarcıklar son derece zararlı canlılardır. Bu yüzden onlardan tamamen kurtulabilmenizin tek yolu Sibel ilaçlama firmamızdan tatarcık ilaçlaması konusunda destek almaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir