Tesbih Böceği

6 Haziran 2012 tarihinde · Zararlı Haşereler kategorisine yazıldı

tespih böceğiTespih böceği yumuşakça gurubunun bir üyesi olup çok ayaklı küçük haşere gurubunun bir parçasıdır. Boy ve yapıları türlerine göre değişken olan bu tespih böceği haşereleri birkaç mm de olurken 3 cm kadar olan türleri de bulunmaktadır. Tespih böceğinin bedeninin üst kısmında kendisini koruyan ve elastiki bir yapıya sahip olan bir derileri vardır. Tespih böceğinde vücut derisi bölmeler halindedir. Bu sayede tehlike geldiğini sezinlediğinde kendini yuvarlar ve tespih tanesi şeklini alır. Bu bakımdan tespih böceği ismini buradan alır. Tespih böceği baş kısmında 1 çift antenleri var ve bu antenler ile besinlerin yerini tespit ederler ve kendisine gelen tehlikeleri algılarlar. Tespih böceğini vücudunun altında çok sayıda ayak yapıları simetrik olarak bulunur.
Tesbih böceği yaşadığı alana ve beslenme koşullarına bağlı olarak farklı renklerde olabilirler.
Genel olarak tesbih böcekleri gri, boz, kahverengi ve mat renklerdedir. Bu haşereler yaşam alanı olarak pis rutubetli ve nemli alanlarda yaşarlar, evlere kadar gelen bir tespih böceği ev ortamında yaşam alanı olarak çatı, bodrum, tuvalet, banyo ve lavabo altlarında bulunurlar. Tespih böcekleri evdeki saksılara çok zarar veren böceklerdendir. Ayrıca evlerimizde açıkta kalan her türlü meyve ve sebzeleri besin olarak tüketirler. Hayvansal ürünleri çok nadir olarak tüketirler.
Tespih böcekleri evlerde açıkta kalan sebzelerden ve meyvelerden yiyerek beslenirler. Bu sebze ve meyvelerden yedikten sonra yiyeceklerin üzerine salyalarını ve dışkılarını bırakırlar.
İnsanlar sebze ve meyveleri yıkanmadan yediği zaman bu haşere salyaları ve yumurtalarını yemiş olurlar.
Bu böceklerin salyasını ve yumurtasını tüketen insanlar birçok mikrobu almış olur ve bu mikroplar ile gelen hastalığa yakalanmış olur.
Tesbih böceğinin bazı türleri insanları ısırdığı ve insandan kan emdiği söylenir fakat bu kesin olarak ispatlanmamış. Bu böcekler geceleri daha çok aktiftirler. Geceleri ortamdan beslenirler ve ortalıkta gezinirler. Gündüzleri ise pasif olarak yuvalarında ve kenar kuytu bölgelerinde dinlenirler
Tespih böceği hem evdeki eşyalara ve saksılara zarar verir hem de bizlere mikrop bulaştırır bu bakımdan mutlaka bu canlılar ile mücadele edilmeli bu mücadele profesyonel olan ilaçlama firmaları tarafından yapılmalı.

TESPİH BÖCEĞİ İLAÇLAMA
Tespih böceği ilaçlama için mutlaka ilaçlama firmalarından bilgi alın. Çünkü bu haşere ilaçlaması için kullanılan ilaçlar ziraat mühendisi kontrolünde hazırlanmış olmalı ve sağlık bakanlığı onaylı olması gerekir. Tespih böceği ilaçlama işlemi için sıvı kokulu ilaçlar kullanmak gerekir. Tespih böceği ilaçlaması için kesinlikle ferdi mücadele edilmemeli veya tespih böceği ile mücadelede korsan ilaçlama yapanlara ilaçlama yaptırmamak gerekir. Çünkü yanlış ilaç kullanımı ve yanlış müdahale insanlar açısından çok ciddi sıkıntılar yaşatır. Tespih böceği ilaçlamasında dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibidir.
1 – İlaçlamada kullanılan ilaçlar ziraat mühendisi kontrolünde hazırlanmalı
2 – İlaçlama mutlaka yasal firma tarafından yapılmalı
3 – İlaçlamada kullanılan ilaçlar mutlaka sağlık bakanlığı onaylı olmalısı gerekir
4 – İlaçlamayı yapan kişi işin eğitimini almış profesyonel olmalı
5 – İlaçlama yapılan alan zamanında yapılmalı

TESPİH BÖCEĞİ İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR

[nggallery id=16]