yaban-arisi

yaban-arisiArı, bedenleri tüylü ve alt kısmında 6 adet ayağı olan, bazı türleri insanlar için çok yararlı, bazı türleri ise insanlar için çok zararlı olan uçan canlılardır. Arıların arka bölümlerinde zehir bir iğnesi bulunur ve bu iğne ile kendisine zarar geleceğini hissettiği anda, kendisini korumak amaçlı sokar. Eğer arılar, toplu halde insanlara saldırıp sokarlarsa, kişi hayatını kaybedebilir. Arıların bazı türleri insanlara çok çok faydalı olan balı ürettikleri için insanlar tarafından korunan canlılardır. Bal arıları doğal ortamlarda, kovan içerisinde toplu halde yaşarlar. Kovanlarda liderlik kraliçe arıdadır ve her kovan içerisinde, her arının farklı görevleri vardır. Bal arıları insanlar tarafından sevilen ve aynı zamanda korunan çok faydalı bir canlıdır. Arıların insanlar için zararlı olan türleri yaban arıları yani bir diğer adı ile eşek arılarıdır. Arıların koloniler içerisinde farklı görevleri vardır. Şimdi bu görevlerden bahsedelim;

Kraliçe arı:
Kraliçe arı, arı sütü ile beslenen özel bir yapıya sahiptir. Bütün arılar kraliçe arı etrafında toplanır ve görev dağılımını kraliçe arı yapar. Her kovanda bir kraliçe arı vardır ve bu arının ölmesi ile kovan dağılır.

İşçi arı:
İşçi arılar kovan içerisinde en çok çalışan arılardır. Tamamı erkek arılardan oluşan işçi arıların görevi koloniye yiyecek bulmaktır. Bu nedenle günün her saati çalışırlar.

Savaşçı arı:
Savaşcı arılar, yuvaların ve kovanların etrafında dolaşarak, güvenliği sağlayan arılardır. Bir tehlikenin yaklaştığını hissettiklerinde toplu halde saldırıya geçen savaşçı arılar, insanların ölümüne dahi sebep olabilirler.

Arı beslenmesinde bitkisel ürünleri kullanırken, yaban arıları zaman zaman ölü hayvan leşleri ile beslenirler. Arılar meyve ve sebzelerin suları ile beslenirken, çiçek ve bitkilerin polenlerini de besin maddesi olarak kullanırlar. Ayrıca ev içlerinde açıkta bırakılan her türlü gıda maddesi ile de beslenirler. Bal arıları doğa ve insanlık için çok faydalı yönleri vardır. Bitkileri dölleyip meyve vermesinde ve bal oluşumunda önemli bir rolü olan arılar, bu işlemi farkında olmadan yaparlar. Arı dölleme işlemini şu şekilde yapar. Arı beslenmek için bir çiçek içerisine girdiğinde, çiçeğin polenleri arının üzerine yapışır. Ardından arı diğer bir çiçeğe geçtiğinde, üzerinde taşıdığı polenleri bu çiçeğe bulaştırır. Böylece döllenme işlemi gerçekleşmiş olur. Bazı yaban arıları yuvalarını binaların duvarlarına yaparken, bazı yaban arıları ise toprak içlerine açtıkları oyuklara yaparlar. Güçlü bir zehre sahip olan yaban arıları, arı kovancılığı ile uğraşan insanlara da oldukça zarar verir. Yaban arıları ve eşek arıları, eğer yaşam alanlarınıza yada yakınlarına yuvalanmış ise mutlaka bir ilaçlama şirketi ile irtibata geçmelisiniz. Arı ilaçlama ve böcek ilaçlama konusunda yıllardan beri müşterilerimize en iyi hizmeti sağlayan Sibel ilaçlama şirketimiz, günün her saati ilaçlama hizmeti sunmaktadır.

ARI İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir