yılanSürüngenler sınıfı içinde incelenen haşerelerin başında gelir. Yılanlar dünyanın her yerinde ve her kıtasında yaşarlar. Yılan omurgalı bir hayvandır.
Yılan dünya üzerinde her konumda yaşarlar. Bazı yılan türleri suda bazıları karada yaşarlar bazı yılan türleri karada yaşar fakat yüksek yerlerden fırlayarak uzaklara uçarlar. Yılan beden olarak yuvarlak ve uzun bir vücuda sahiptir. Boy ve yapıları türüne bağlı olarak değişmektedir.

Yılan canlısı üzerinde ayak denen organları yoktur ve hareketi sadece sürünerek olmaktadır. Bu bakımdan yılanın derisi çok sağlamdır. Yılan bedeni baş gövde ve kuyruk olmak üzere üç kısımdan oluşur. Baş bölgesinde 2 adet gözleri bulunur ve başın ön ucunda ağızları vardır.Yılanların dilleri çatallıdır ve besinleri yakalamada bunu ustaca kullanırlar. Ayıca ağızları içinde avını yakalamak için zehir dişleri bulunur. Bu dişlerin haricinde avını tutmaya farklı sayıda dişler bulunur. Yılanlar ağızlarında bulunan bu dilleri ile besinlerin yerini tespit ederler. Yeryüzünde yaşayan yılan türlerinin hemen hemen hepsi zehirlidirler. Bu bakımdan çok dikkatli olmak gerekir. Yılanlar soğukkanlı hayvanlardır. Bu bakımda üzerinde parazitler barınmaz.

Yılanlar daha çok sıcak havaları sever. Soğuk havalarda çok pasif olurlar ve kış aylarında ise kış uykusuna yatarlar. Yılanlar kış uykusuna yatarlarken hiç beslenmeden uzun zaman dayanabilirler. Havalar ısındıktan sonra yılanlar kış uykusundan uyanır ve en kısa zaman içinde beslenmeye başlarlar.

Yılanların bedeni ve ağız yapıları çok elastikidir. Her türlü haşereyi besin olarak kullanabilirler. Türüne bağlı olarak fare, ceylan, geyik, tarla faresi, balık, kuş yumurtaları ve akla gelen etçil her türlü canlıyı besin olarak kullanırlar.

yılanYılanların boyları ve şekilleri türlerine bağlı olarak değişmektedir. Ülkemizde yaşayan en uzun yılan 10 metre boylarındadır.
Yılanlar sıcak çöl ortamlarında daha çok suya ihtiyaç duyarlar. Suyu fazla bulamadığından atık maddeleri vücuttan çabuk uzaklaştıramaz bu bakımdan zehri çok güçlü olur. Suda yaşan türleri ise daha az zehirlidirler.

Yılanlar genellikle beslenmek için geceleri ortaya çıkıp beslenirler ve avlanırlar. Gündüzleri ise çok pasiftirler ve yuvalarında dinlenirler. Yılanlar yuvalarını genellikle toprak altına, kaya diplerine ve evlerin duvarları içine yuva yaparlar.
Yılanlar evlerimize besin ve sıcak ortam bulmak için gelirler. Evde bulunan haşere türü ile beslenirler. Yılan çok zor ölen bir haşeredir bu bakımdan yılan ile mücadele için mutlaka profesyonel yardım alınız.

YILANLAR İNSANLARA NASIL ZARAR VERİR
Yılanlar ile insanlar karşılaştığında bu canlılar ilk etapta kaçarlar. Eğer insandan herhangi bir tehlike geleceğini anladıklarında insanlara saldırırlar ve ısırırlar. Bu bakımdan bu canlılardan oldukça uza durmak gerekir. İnsanları yılanlar ısırdığı zaman mutlaka en kısa zamanda doktora gidilmeli. Yılanlar insanı ısırdıklarında türlerine bağlı olarak farklı şekillerde ya zehirler ya felç eder ya da öldürür. Bu bakımdan yılan canlısından uzak durmak gerekir ve mutlaka evlerde görüldüğünde ilaçlama şirketlerinden yardım alın. Yaşam alanında yılan görüldüğünde mutlaka profesyonel ilaçlama firmasına danışın. Dışarıdan alınan tarım ilaçlarla yılana müdahale edilmez. Yılan için mutlaka sıvı kokulu ilaçlar kullanmak gerekir.

YILANLARDA ÜREME VE ÇOĞALMA
Yılanlar yumurta ile çoğalan zararlı bir hayvandır. Yılanların üremesi için mutlaka her iki cinse ihtiyaç vardır. Yılanlarda üreme ve çoğalma iki şekilde olur. Yılanlar çiftleşme esnasında birbirine dolanırlar. Yılan çiftleşme esnasında ya yumurtayı dış ortama bırakırlar ve yavru yılanlar bu ortama bırakılan yumurtadan çıkarlar. Ayrıca bazı yılan türlerinde çiftleşme sonrasında yumurtalar vücut içinde gelişir ve yılan canlı yavru doğurur.

YILAN İLAÇLAMA VE YILANLA MÜCADELE
Yılan ilaçlama ve yılanla mücadelede çok zor ve çok önemlidir. Bu bakımdan Dünya yaratıldığından beri yılanlar ile farklı yöntemlerle mücadele edilmiştir. Fakat asla bu yöntemlerden net sonuçlar alınmamıştır. Gelişen ilaç sanayisi ve teknoloji ile daha profesyonel müdahale yöntemleri gelişmiştir. Yılan ile mücadelede ferdi olarak asla yapılmamalı. Mutlaka sağlık bakanlığı onaylı ilaçlar kullanılmalı. İlaçlama kesinlikle işin eğitimini almış kişiler ve ilaçlama şirketleri tarafından yapılmalı.

YILAN İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR

[nggallery id=18]


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir